Album, ktorý dodal alternatíve odvahu, oslavuje 50 rokov

Z prvého albumu skupiny The Velvet Underground sa spočiatku predalo len 30-tisíc kópií, ale každý, kto si ho kúpil, si založil vlastnú skupinu. Citát hudobníka Briana Ena dokonale vystihuje situáciu, ktorá nastala koncom 60. rokov, keď ich debutová štúdiovka uzrela svetlo sveta. Album The Velvet Underground & Nico sa spočiatku naozaj nestretol s pozitívnym ohlasom, dnes však patrí ku kultovým a najdôležitejším nahrávkam hudobnej histórie, ktoré ovplyvnili nielen alternatívny rock. V nedeľu 12. marca oslávi svoje 50. narodeniny.

Obal albumu The Velvet Underground & Nico, ktorý navrhol
Andy Warhol.
Obal albumu The Velvet Underground & Nico, ktorý navrhol Andy Warhol.
Autor: SITA/AP, Polydor

V čase, keď sa rock postupne vymaňoval zo škatuľky a začal odvážnejšie skúšať svoje možnosti, sa v začínajúcej americkej kapele The Velvet Underground stretli dve výrazné autorské osobnosti – John Cale a Lou Reed. Ich odvahu a túžbu experimentovať len podporilo inšpiratívne prostredie výstredných umelcov, ktorých vo svojej Továrni združoval známy výtvarník Andy Warhol. Vedúca osobnosť pop-artu si skupinu vzala pod ochranné krídla a vylepšila ju o ženský element – jeho múzu, tajomnú modelku, herečku a speváčku Nico s hlbokým podmanivým hlasom a o nič menej podmanivým zjavom. Warhol sa stal manažérom skupiny a takisto producentom ich prvého albumu, ktorý nazvali jednoducho The Velvet Underground & Nico.

The Velvet Underground & Nico - Sunday Morning

S osobou Andyho Warhola sa spája aj ikonický obal albumu – žltý banán, ktorý sa dal spočiatku aj celý ošúpať, čo však niektorí vnímali ako dekadentnú provokáciu. Rovnaký postoj zaujali médiá aj verejnosť k celej nahrávke, ktorú odsudzovali pre pozitívny postoj k drogám či promiskuite. Niektoré obchody album celkom stiahli z predaja, rádiá ignorovali ich skladby, printové médiá odmietli propagovať ich koncerty. Nahrávka The Velvet Underground & Nico bola nadčasová v pravom zmysle slova a v Lete lásky 1967 na ňu ľudia jednoducho neboli pripravení. Slávny „banánový album“ však postupne dozrieval a niektorí si jeho nesporné novátorské kvality začali uvedomovať.

The Velvet Underground & Nico - Heroin

Jedným z nich bol aj hudobník Iggy Pop, ktorý ku kapele spočiatku nebol príliš zhovievavý. „Keď som po prvý raz počul album The Velvet Underground & Nico, jednoducho som tú hudbu nenávidel. Hovoril som si: ,Ako môže niekto urobiť nahrávku, ktorá stojí za h*vno. To je nechutné. Všetci tí ľudia ma nesmierne štvú. Je to nechutná hipisácka háveď (…) Tá hudba je odpad.‘ A potom, o šesť mesiacov neskôr, ma to dostalo. Vravel som si, oh môj bože, wow, toto je vynikajúca nahrávka,“ cituje Popa kniha Velvet Underground's The Velvet Underground and Nico od autora Joea Harvarda.

The Velvet Underground & Nico - Venus in Furs

Uznanie však prišlo neskoro a v kapele sa začali postupne prejavovať nezhody medzi Reedom a Caleom. Skupinu už predtým opustila aj speváčka Nico, ktorá odštartovala sólovú kariéru. Na svoj debut a prácu na ňom však členovia vždy spomínali v dobrom. „Naozaj sme si to užívali. Mali sme možnosť urobiť niečo revolučné – skombinovať avantgardu a rokenrol a vytvoriť niečo symfonické. Nezáleží na tom, aké hraničné a deštruktívne to nakoniec bolo, pre nás všetkých to bolo nesmierne vzrušujúce. Boli to naozaj dobré časy,“ cituje vo svojej knihe Joe Harvard bývalého člena kapely Johna Calea, ktorý 9. marca oslávil 75 rokov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Věra Špinarová

Zomrela speváčka Věra Špinarová

27.03.2017 09:05

Známa česká speváčka naposledy vydýchla v nedeľu vo veku 65 rokov v pražskej nemocnici v Motole.

Elton John

Tvrdohlavý klasik Elton Hercules John oslavuje 70 rokov

25.03.2017 16:00

Rozpoznateľný rukopis vzdorujúci aktuálnym trendom. Aj tak by sa dala popísať päťdesiatročná kariéra Eltona Johna, ktorý sa počas nej stihol vypracovať na jedného z najrešpektovanejších hudobníkov.

Gorillaz

Odkaz z virtuálneho sveta: Nový album Gorillaz vyjde v apríli

24.03.2017 14:00

Anglická kapela Gorillaz vydá 28. apríla album Humanz. Novinka bude obsahovať v základnej verzii 14 skladieb, deluxe edícia bude o päť piesní bohatšia.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.