Temná švédska trilógia Millennium sa dočká pokračovania

Millennium, svetoznáma knižná séria, podľa ktorej vznikli aj nemenej úspešné filmové adaptácie, sa dočká pokračovania. Nepôjde však o avizovanú rozpracovanú knihu, ktorú po sebe zanechal autor série, zosnulý švédsky literát Stieg Larsson. Pomyselnej štafety sa ujme jeho krajan David Lagercrantz.

32-millenium 2x
Michael Nyqvist a Noomi Rapace v hlavných úlohách švédskeho filmového spracovania trilógie Millennium.
Autor:

Na príbehu už pracuje a nebudú v ňom chýbať ani potetovaná hackerka Lisbeth Salander a investigatívny novinár Mikael Blomqvist, hlavné postavy predchádzajúcich románov.

Čitateľ dobrej knihy sa so svojimi hrdinami na poslednej stránke lúči len nerád. Tým skôr, ak už smrť autorovi románu žiadne nové príbehy napísať nedovolí. Napriek tomu rozhodnutie zveriť bestsellerovú sériu temných detektívnych trilerov Millennium do rúk päťdesiatjeden­ročnému spisovateľovi, ktorý sa dosiaľ preslávil najmä životopismi dobrodruhov, vynálezcov či športovcov, mnohí nepovažujú za najšťastnejšie. Na čele skeptikov opäť stojí Larssonova kolegyňa a družka Eva Gabrielsson, ktorá sa už roky súdi so spisovateľovou rodinou o dedičstvo, a teda aj práva na Larssonove diela. „Je nechutné pokúšať sa zarobiť na knihách ešte viac,“ povedala pre švédske noviny Aftonbladet a dodala tiež, že novinka nebude mať s predstavami Stiega Larssona nič spoločné, keďže Lagercrantz nemá prístup k rozpísanému pokračovaniu originálneho autora. David Lagercrantz sa však predsudkami nenecháva obrať o úsmev, Larssonov fantazijný svet ho vraj neuveriteľne baví a napĺňa. Jeho knihu môžeme na pultoch kníhkupectiev očakávať v roku 2015.

Novú knihu ohlásilo švédske vydavateľstvo Norstedts, ktoré vydalo aj prvé tri romány Muži, ktorí nenávidia ženy (2005), Dievča, ktoré sa hralo s ohňom (2006) a Vzdušný zámok, ktorý vybuchol (2007). Po celom svete sa z nich predalo viac ako 75-miliónov kópií. Trilógiu preslávili aj filmové spracovania – najskôr celosvetovo úspešná švédska verzia, ktorej hlavné postavy stvárnili Michael Nyqvist a Noomi Rapace, potom aj americký reboot režiséra Davida Finchera – v tom si zahrali Daniel Craig a Rooney Mara.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Jacek Hugo-Bader: Kolymské denníky

Jacek Hugo-Bader: Kolymské denníky

21.02.2017 05:00

Drsné podnebie, večne zamrznutá zem, hektolitre vodky. Taká je Kolyma na ďalekej ruskej Sibíri.

Slovenská armáda v druhej svetovej vojne slovom a obrazom

Kniha: Slováci v boji po boku hitlerovcov a proti nim

19.02.2017 09:00

Doneck, Mariupol, Taganrog – tieto a ďalšie mestá na pomedzí Ruska a Ukrajiny sa pred 75 rokmi skloňovali v slovenských médiách možno ešte častejšie ako dnes.

Michal Habaj: Básnik v čase

Michal Habaj: Básnik v čase

19.02.2017 05:00

Autor v monografii Básnik v čase / Smrek, Lukáč, Novomeský, Poničan sleduje tvorbu našich moderných básnikov medzivojnového obdobia Jána Smreka, Emila Boleslava Lukáča...

zemetrasenie, seizmológ,

Panamu zasiahlo zemetrasenie, v metropole sa triasli mrakodrapy

20.02.2017 22:18

Silno pociťované zemetrasenie otriasalo mrakodrapmi v hlavnom meste Panamy a vynútilo si evakuáciu niektorých budov.

Herbert Raymond McMaster

Trump si za bezpečnostného poradcu vybral generála McMastera

20.02.2017 21:35

Americký prezident Donald Trump si ako nového poradcu pre národnú bezpečnosť vybral generála Herberta Raymonda McMastera.

Marián Tkáč

Matica sa podpísala pod škandalózne video

20.02.2017 20:00

Ustanovizeň, ktorá by mala budovať povedomie národa, namiesto toho pustila na verejnosť video, z ktorého cítiť obhajobu fašistického Slovenského štátu.

vitalij čurkin

Zomrel ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin

20.02.2017 19:10, aktualizované: 20:50

Vo veku 64 rokov v New Yorku náhle zomrel dlhoročný veľvyslanec Ruska pri OSN Vitalij Čurkin.