Temná švédska trilógia Millennium sa dočká pokračovania

Millennium, svetoznáma knižná séria, podľa ktorej vznikli aj nemenej úspešné filmové adaptácie, sa dočká pokračovania. Nepôjde však o avizovanú rozpracovanú knihu, ktorú po sebe zanechal autor série, zosnulý švédsky literát Stieg Larsson. Pomyselnej štafety sa ujme jeho krajan David Lagercrantz.

32-millenium 2x
Michael Nyqvist a Noomi Rapace v hlavných úlohách švédskeho filmového spracovania trilógie Millennium.
Autor:

Na príbehu už pracuje a nebudú v ňom chýbať ani potetovaná hackerka Lisbeth Salander a investigatívny novinár Mikael Blomqvist, hlavné postavy predchádzajúcich románov.

Čitateľ dobrej knihy sa so svojimi hrdinami na poslednej stránke lúči len nerád. Tým skôr, ak už smrť autorovi románu žiadne nové príbehy napísať nedovolí. Napriek tomu rozhodnutie zveriť bestsellerovú sériu temných detektívnych trilerov Millennium do rúk päťdesiatjeden­ročnému spisovateľovi, ktorý sa dosiaľ preslávil najmä životopismi dobrodruhov, vynálezcov či športovcov, mnohí nepovažujú za najšťastnejšie. Na čele skeptikov opäť stojí Larssonova kolegyňa a družka Eva Gabrielsson, ktorá sa už roky súdi so spisovateľovou rodinou o dedičstvo, a teda aj práva na Larssonove diela. „Je nechutné pokúšať sa zarobiť na knihách ešte viac,“ povedala pre švédske noviny Aftonbladet a dodala tiež, že novinka nebude mať s predstavami Stiega Larssona nič spoločné, keďže Lagercrantz nemá prístup k rozpísanému pokračovaniu originálneho autora. David Lagercrantz sa však predsudkami nenecháva obrať o úsmev, Larssonov fantazijný svet ho vraj neuveriteľne baví a napĺňa. Jeho knihu môžeme na pultoch kníhkupectiev očakávať v roku 2015.

Novú knihu ohlásilo švédske vydavateľstvo Norstedts, ktoré vydalo aj prvé tri romány Muži, ktorí nenávidia ženy (2005), Dievča, ktoré sa hralo s ohňom (2006) a Vzdušný zámok, ktorý vybuchol (2007). Po celom svete sa z nich predalo viac ako 75-miliónov kópií. Trilógiu preslávili aj filmové spracovania – najskôr celosvetovo úspešná švédska verzia, ktorej hlavné postavy stvárnili Michael Nyqvist a Noomi Rapace, potom aj americký reboot režiséra Davida Finchera – v tom si zahrali Daniel Craig a Rooney Mara.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Marcel Proust Eseje

Kniha týždňa: Eseje o neznámom živote zátišia

28.03.2017 09:00

Slovné spojenie husársky kúsok konotuje výkon, ktorým sa zvykneme hrdiť.

Emma Donoghuová, Prevtelenie

Emma Donoghuová - Prevtelenie. Odmietajú jesť v mene vyšších cieľov...

27.03.2017 07:00

Emma Donoghuová je írsko-kanadská prozaička. Jej román Izba sa stal bestsellerom. Za scenár k rovnomennému filmu ju nominovali na Oscara. Teraz prichádza s novinkou Prevtelenie.

Martin Vlado: Zväčšovanie priestoru

Poézia sa črtá, na básni sa pracuje

27.03.2017 07:00

Impresie, zlomkovité príbehy a mikroreflexie Martina Vlada stoja na civilnom prejave a reči bežnej komunikácie. Taký ustálený súbor vlastností sa po dvadsiatich rokoch však nevyhne aj istému zvetrávaniu.

rajtar

Horský vodca Rajtár: Turistom v horách stále chýba osveta

29.03.2017 13:00

Turisti stále podceňujú nielen výstroj, ale najmä aktuálne informácie o podmienkach v horách, hovorí legendárny tatranský horský vodca a horolezec Pavol Rajtár.

financie, peniaze, ekonomika, graf

Banky odhadujú budúcoročný rast Slovenska na 3,8 %

29.03.2017 12:50

Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 3,2 % a v budúcom roku zrýchli svoj rast na 3,8 %.

Sídlo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Šéfa ÚRSO nebude schvaľovať prezident, ale vláda

29.03.2017 12:35

Kabinet schválil návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Vďaka nej by sa malo posilniť postavenie vlády pri činnosti a kontrole Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

predseda parlamentu Andrej Danko

NR SR: Povyšovanie vojakov v zálohe, vďaka ktorému je Danko kapitánom, nebude prísnejšie

29.03.2017 12:24

Návrh predložili poslanci po tom, čo minister obrany povýšil predsedu parlamentu Andreja Danka do hodnosti kapitána.