Dni slovenskej literatúry: Príjemná literárna šichta

Blíži sa druhý ročník festivalu Dni slovenskej literatúry, ktorý sa uskutoční v dňoch 8. - 11. októbra na viacerých miestach Bratislavy.

Monika Kompaníková,spisovateľka
Spisovateľka Monika Kompaníková.
Autor: ,

Hlavná časť festivalu bude v Galérii Médium (štvrtok 8.10., piatok 9.10.), v KC Dunaj (sobota 10.10.) a v Starej tržnici (nedeľa 11.10.). Na festival prídu autori aj zo zahraničia – Terezia Mora (Nemecko), Magdalena Tulli (Poľsko), Pál Závada (Maďarsko), Petra Hulová a Jan Němec (ČR) a, samozrejme, zúčastnia sa na ňom poprední slovenskí spisovatelia (Mitana, Balla, Kompaníková, Habaj, Ružičková, Kucbelová, Milčák, Kovalyk, Štrpka, Štrasser, Janovic, Lasica, Ulej, Bene, víťaz Anasoft Litera, Červenák, Žarnay a ďalší).

Festival je tento rok venovaný spomienke na spisovateľa Ruda Slobodu, ktorý zomrel pred dvadsiatimi rokmi, 6. októbra 1995. Pripomenú si ho spisovatelia, ale aj kolegovia a priatelia z divadelného sveta, v ktorom sa tiež ako autor uplatnil. Spomínať bude aj Zita Furková, ktorá Slobodu k divadlu pritiahla a dobre sa s ním poznala. Pripomenú ho aj režisér Juraj Nvota či Zuzana Gindl-Tatárová a iste aj ďalší. Sloboda všetkých inšpiroval a trvá to vlastne dodnes. Ukážky zo Slobodových hier predvedú Rebeka Poláková a Ľubomír Bukový, čo je zaujímavé, lebo to je už mladá generácia – uvidíme, ako im Sloboda „sadne“.

Medzi hosťami bude aj už spomenutá spisovateľka Terezia Mora, ktorá patrí k najznámejším spisovateľom súčasnej Európy. Narodila sa v maďarskej Soproni (1971), ale od roku 1990 žije v Berlíne. Jej román, ktorý vyšiel v češtine pod názvom Deň čo deň (vydal Odeon) sa stal knihou roka v Lidových novinách. Je to príbeh o človeku z juhovýchodnej Európy, ktorý emigroval na Západ a žije tam vo veľkom meste. Je to román o hľadaní lásky a boha v dnešnom svete, čiže viac než aktuálne. Iste bude v dnešnej situácii zaujímavé stretnúť sa s autorkou – vystúpi 7. októbra o 18.h v Goetheho inštitúte v Bratislave. V piatok 9.¤októbra o 17.h sa zasa budú môcť stretnúť čitatelia s Petrom Jarošom vo V-klube a podebatovať si o literatúre. V galérii Médium bude v ten istý deň tzv. Nočná literárna šichta – od ôsmej do polnoci. V sobotu 10.¤októbra otvoria popoludní o štvrtej výstavu Vladimíra Havrillu v SNG aj za účasti autora (Havrilla tiež píše). Podvečer bude predstavenie Aforizmy vtedy a teraz, na ktoré príde aj Tomáš Janovic (galéria Médium) a o siedmej večer v Literárnom panoptiku vystúpi Pišta Vandal. Bude mať talkshow s Ivanom Štrpkom, Jánom Štrasserom, Marošom Hečkom, Lyrikom a Katarziou – táto speváčka bude mať o pol deviatej večer aj koncert.

V nedeľu potrvá celý deň Letná paráda v Starej tržnici. O jedenástej doobeda sa začne čítačka – pásmo Sloboda výberu. V tomto reťazovom čítaní vystúpia rôzni umelci so slobodne vybratými ukážkami z diela Ruda Slobodu. O pol tretej popoludní vypukne Hommage a Rudo Sloboda (filmy, debaty, dokumenty, beseda). Po hudobnom vstupe Tomáša Slobodu sa začne Literárny cirkus K.K. Bagalu. Nasledovať bude ukážka z hry Armagedon na Grbe v podaní Astorky (Zita Furková a Peter Šimun). Večer po šiestej sa začne beseda, na ktorú príde česká autorka Petra Hulová a Pál Závada z Maďarska, Magdaléna Tulli z Poľska a Monika Kompaníková od nás. Budú uvažovať, ako sa zmenili stredoeurópske krajiny. Večer o ôsmej bude prvá beseda s víťazom súťaže Anasoft litera 2015. Potom bude koncert (Tomáš Sloboda a Sounds like this). Okrem tohto je v programe ešte veľa ďalších podujatí, treba si dobre pozrieť podrobný program. Je to totiž príležitosť opäť sa trocha zblížiť so slovenskou literatúrou, ale nazrieť aj do svetovej.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Emma Donoghuová, Prevtelenie

Emma Donoghuová - Prevtelenie. Odmietajú jesť v mene vyšších cieľov...

27.03.2017 07:00

Emma Donoghuová je írsko-kanadská prozaička. Jej román Izba sa stal bestsellerom. Za scenár k rovnomennému filmu ju nominovali na Oscara. Teraz prichádza s novinkou Prevtelenie.

Martin Vlado: Zväčšovanie priestoru

Poézia sa črtá, na básni sa pracuje

27.03.2017 07:00

Impresie, zlomkovité príbehy a mikroreflexie Martina Vlada stoja na civilnom prejave a reči bežnej komunikácie. Taký ustálený súbor vlastností sa po dvadsiatich rokoch však nevyhne aj istému zvetrávaniu.

Daniel Fischer

Kniha týždňa: Keď veľkosť knihy rovná sa jej hodnote

26.03.2017 16:00

Pri prvom kontakte s knihou s lakonickým titulom Daniel Fischer prekvapí jej veľkosť a hmotnosť. Čitateľa však neskôr ohromí najmä jej obsah a výtvarné spracovanie.

turecko, referendum, nemecko

Turci v zahraničí začali hlasovať v referende o právomociach Erdogana

27.03.2017 12:31

Hlasovanie sa začalo na tureckých zastupiteľských úradoch v niektorých európskych krajinách a tiež na letiskách a hraničných priechodoch v Turecku.

navaľnyj

Na protestoch v Moskve zadržali tisíc ľudí, Navaľnyj pred súdom

27.03.2017 12:18

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj predstúpil pred moskovský súd. Ak ho uzná za vinného, hrozí mu do 15 dní väzenia.

Generálna prokuratúra

Policajtov už nebudú vyšetrovať policajti

27.03.2017 12:00

Surový zákrok policajtov proti postrelenej vodičke, ktorá unikala pred hliadkou, by po novom nemali vyšetrovať iní policajti, ale prokurátori.

Stavba, rekonštrukcia, bývanie, dom

Obnovia Dom kultúry Lúky v Petržalke

27.03.2017 11:54

Súčasťou prvej etapy obnovy sú nová fasáda, zateplenie budovy, výmena časti okien a vynovený vstupný priestor.