Dni slovenskej literatúry o Slobodovi aj o slobode

Pútavé debaty, autorské čítania, stretnutia so spisovateľmi prinesie festival Dni slovenskej literatúry, ktorého vrcholová fáza sa začína v Bratislave vo štvrtok 8. októbra a potrvá do nedele. Výnimočná pozornosť patrí spisovateľovi Rudolfovi Slobodovi, ktorý sa pred dvadsiatimi rokmi rozhodol opustiť svet.

Veronika Šikulová
Veronika Šikulová sa počas Dní slovenskej literatúry predstaví po prvý raz ako laureátka ocenenia Anasoft litera.
Autor: ,

„Rudo Sloboda je veľmi významným prínosom pre slovenskú literatúru a pre kultúru vôbec, preto sme sa rozhodli, že mu vzdáme poctu, spomenieme si na neho. Má veľa zaujímavých a ešte dostatočne aj neocenených vecí, takže sme to chceli vyniesť na svetlo,“ vysvetľuje Miroslava Vallová, riaditeľka Literárneho informačného centra.

Slovenská literatúra v širšom kontexte

Koncept Dní slovenskej literatúry spája rôznych „hráčov“ aktívne pôsobiacich na domácej literárnej scéne ako Bratislavský knižný festival Brak, vydavateľstvo Kolomana Kertésza Bagalu s autorskými čítaniami Čau o piatej či festival Vlna naživo. Oficiálne festival otvorí o 17.¤h v Galérii Medium vernisáž výstavy Poe(vi)zia. „Výstava je jedinečnou a prelomovou udalosťou v slovenskej poézii a zároveň vo výtvarnom umení. Prináša diela, ktorých prioritou je poézia,“ uvádzajú organizátori.

Porozumenie pohľadajú slovenskí básnici Peter Šulej a Michal Habaj s poľským autorom Zbignievom Machejom a tureckými spisovateľmi Haydarom Ergulenom a Gulcem Besarom v piatok o 10.¤h počas prekladateľského workshopu, ktorý zakončí spoločné čítanie pod názvom Od Visly po Bospor.

Možnosť zažiť literatúru naživo prinesie Nočná literárna šichta v Galérii Medium. „Pôjde o reťazové čítanie, ktoré sa začne o ôsmej a skončí sa o polnoci, a malo by vystúpiť viac ako dvadsať prozaikov alebo básnikov. Bude to medzinárodné obsadenie,“ uviedol básnik a spoluorganizátor Peter Šulej. Návštevníci festivalu tiež spoznajú svet poézie Jána Tazberíka, Borisa Brendzu a Štefana Cifru a budú sa môcť započúvať do Hodinky hororu pri autorskom čítaní Filipa Červenáka z debutovej knihy Príbehy spod kiltu.

V sobotu sa v KC Dunaj dostanú k slovu aforizmy Tomáša Janovica, Vlada Jančeka a Tomáša Uleja, Pišta Vandal sa so svojimi hosťami Ivanom Štrpkom, Jánom Štrasserom, Lyrikom, Katarziou a Marošom Hečkom bude baviť na tému hudobných textov a večer zakončí o 20.30¤h koncert Katarzie.

K vzácnemu prepojeniu súčasne prebiehajúcich podujatí – Dní slovenskej literatúry a Bielej noci – dôjde v sobotu o 19.¤h v Galérii Medium, kde bude prebiehať vizuálno-hudobná punk noise performance ilustrátorky Daniely Olejníkovej a audiovizuálna interaktívna performancia Richarda Kittu.

Sloboda ako tmel

„Písal tak, ako nikto nepísal. Civilne a otvorene hovoril o veciach, o ktorých sa druhí neodvážili hovoriť. Odkrýval sám seba, nemilosrdne niesol kožu na trh a popritom hovoril veci, ktoré boli tabu aj spoločensky. Samozrejme, že bol zaujímavý aj jeho spôsob písania – prúd vedomia, sebaodhaľovanie, v ktorom zaznievali zaujímavé myšlienky a súdy. Príbehy človeka vtiahli do hry úplne hlboko. Vedel zájsť pod kožu,“ hovorí o spisovateľovi Rudolfovi Slobodovi Miroslava Vallová.

Práve Rudolf Sloboda a aj samotná sloboda sa stali tmelom medzi jednotlivými podujatiami Dní slovenskej literatúry. V nedeľu v Starej tržnici si Rudolfa Slobodu pripomenú o 14.30¤h Dušan Dušek, Juraj Nvota a Dušan Hanák, ktorí porozprávajú o svojich zážitkoch so spisovateľom. Úryvky zo Slobodovej tvorby zaznejú v podaní Zity Furkovej, Petra Šimuna, Rebeky Polákovej a Ľuba Bukového a predstaví sa Tomáš Sloboda so svojou skupinou Sounds Like This.

Festival prinesie diskusie o slobode, o tom, či je slobodný prístup k literárnym dielom v rozpore s autorskými právami, Michal Havran sa spýta svojich hostí Petry Hůlovej, Magdaleny Tuli, Pála Závadu a Moniky Kompaníkovej, či sme slobodní a vyvrcholením Dní slovenskej literatúry bude o 20.¤h exkluzívna beseda s víťazkou Anasoft litera Veronikou Šikulovou, ktorú hudobne podporí Marián Varga.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Tibor Borský: Karpatia

Tibor Borský: Karpatia

20.01.2017 05:00

Fotograf v priebehu rokov 1965 – 1967 sa na severovýchodné Slovensko vracal a očarený krásou a ojedinelosťou kostolíkov sa snažil svojou Leicou zachytiť ich kolorit a neopakovateľnosť.

David Satter: Čím menej vieš, tým lepšie spíš

David Satter: Čím menej vieš, tým lepšie spíš

19.01.2017 05:00

Ako dôverný znalec ruského a sovietskeho prostredia podáva americký novinár zasvätený sumárny obraz kľúčových udalostí, v ktorých dôsledku sa historicky unikátny nábeh Ruska na trajektóriu liberálnej demokracie zastavil.

Jade Changová, Wangovci verzus svet

Jade Changová - Wangovci verzus svet. Čo znamená byť súčasťou Ameriky

18.01.2017 07:00

Wangovci verzus svet je zábavný príbeh o čínsko-americkej rodine, ktorá stratí absolútne všetko, zbalí si tých pár sliviek a vyberie sa naprieč Spojenými štátmi.

štefánik, socha, spišská belá

Spišská Belá chce vrátiť sochu Štefánika

20.01.2017 15:00

Roky bývala súčasťou Spišskej Belej, potom ju za čias totality nadobro odstránili a zmizla bez stopy.

strom, vtáky, konáre, India,

Ďalší prípad vtáčej chrípky potvrdili v Žiline

20.01.2017 14:49

Ďalší prípad vtáčej chrípky na Slovensku, ktorý však nie je prenosný na človeka, potvrdila Regionálna veterinárna a potravinová správa Žilina.

Senegal Gambia Crisis 70005-3b1b5ad733364c979fdeb73bb43712db

Západoafrické štáty pozastavili zásah v Gambii

20.01.2017 14:23

Západoafrické štáty sa rozhodli pozastaviť vojenský zásah v Gambii, aby dali šancu sprostredkovateľom pokúšajúcim sa o priateľské vyriešenie politickej krízy.

Mníchov, metro

Neznámý muž v Parížil útočill nožom na ľudí v staniciach metra

20.01.2017 14:01

Francúzska polícia pátra po neznámom mužovi, ktorý v niekoľkých staniciach parížskeho metra napadol cestujúcich.