Dni slovenskej literatúry o Slobodovi aj o slobode

Pútavé debaty, autorské čítania, stretnutia so spisovateľmi prinesie festival Dni slovenskej literatúry, ktorého vrcholová fáza sa začína v Bratislave vo štvrtok 8. októbra a potrvá do nedele. Výnimočná pozornosť patrí spisovateľovi Rudolfovi Slobodovi, ktorý sa pred dvadsiatimi rokmi rozhodol opustiť svet.

Veronika Šikulová
Veronika Šikulová sa počas Dní slovenskej literatúry predstaví po prvý raz ako laureátka ocenenia Anasoft litera.
Autor: ,

„Rudo Sloboda je veľmi významným prínosom pre slovenskú literatúru a pre kultúru vôbec, preto sme sa rozhodli, že mu vzdáme poctu, spomenieme si na neho. Má veľa zaujímavých a ešte dostatočne aj neocenených vecí, takže sme to chceli vyniesť na svetlo,“ vysvetľuje Miroslava Vallová, riaditeľka Literárneho informačného centra.

Slovenská literatúra v širšom kontexte

Koncept Dní slovenskej literatúry spája rôznych „hráčov“ aktívne pôsobiacich na domácej literárnej scéne ako Bratislavský knižný festival Brak, vydavateľstvo Kolomana Kertésza Bagalu s autorskými čítaniami Čau o piatej či festival Vlna naživo. Oficiálne festival otvorí o 17.¤h v Galérii Medium vernisáž výstavy Poe(vi)zia. „Výstava je jedinečnou a prelomovou udalosťou v slovenskej poézii a zároveň vo výtvarnom umení. Prináša diela, ktorých prioritou je poézia,“ uvádzajú organizátori.

Porozumenie pohľadajú slovenskí básnici Peter Šulej a Michal Habaj s poľským autorom Zbignievom Machejom a tureckými spisovateľmi Haydarom Ergulenom a Gulcem Besarom v piatok o 10.¤h počas prekladateľského workshopu, ktorý zakončí spoločné čítanie pod názvom Od Visly po Bospor.

Možnosť zažiť literatúru naživo prinesie Nočná literárna šichta v Galérii Medium. „Pôjde o reťazové čítanie, ktoré sa začne o ôsmej a skončí sa o polnoci, a malo by vystúpiť viac ako dvadsať prozaikov alebo básnikov. Bude to medzinárodné obsadenie,“ uviedol básnik a spoluorganizátor Peter Šulej. Návštevníci festivalu tiež spoznajú svet poézie Jána Tazberíka, Borisa Brendzu a Štefana Cifru a budú sa môcť započúvať do Hodinky hororu pri autorskom čítaní Filipa Červenáka z debutovej knihy Príbehy spod kiltu.

V sobotu sa v KC Dunaj dostanú k slovu aforizmy Tomáša Janovica, Vlada Jančeka a Tomáša Uleja, Pišta Vandal sa so svojimi hosťami Ivanom Štrpkom, Jánom Štrasserom, Lyrikom, Katarziou a Marošom Hečkom bude baviť na tému hudobných textov a večer zakončí o 20.30¤h koncert Katarzie.

K vzácnemu prepojeniu súčasne prebiehajúcich podujatí – Dní slovenskej literatúry a Bielej noci – dôjde v sobotu o 19.¤h v Galérii Medium, kde bude prebiehať vizuálno-hudobná punk noise performance ilustrátorky Daniely Olejníkovej a audiovizuálna interaktívna performancia Richarda Kittu.

Sloboda ako tmel

„Písal tak, ako nikto nepísal. Civilne a otvorene hovoril o veciach, o ktorých sa druhí neodvážili hovoriť. Odkrýval sám seba, nemilosrdne niesol kožu na trh a popritom hovoril veci, ktoré boli tabu aj spoločensky. Samozrejme, že bol zaujímavý aj jeho spôsob písania – prúd vedomia, sebaodhaľovanie, v ktorom zaznievali zaujímavé myšlienky a súdy. Príbehy človeka vtiahli do hry úplne hlboko. Vedel zájsť pod kožu,“ hovorí o spisovateľovi Rudolfovi Slobodovi Miroslava Vallová.

Práve Rudolf Sloboda a aj samotná sloboda sa stali tmelom medzi jednotlivými podujatiami Dní slovenskej literatúry. V nedeľu v Starej tržnici si Rudolfa Slobodu pripomenú o 14.30¤h Dušan Dušek, Juraj Nvota a Dušan Hanák, ktorí porozprávajú o svojich zážitkoch so spisovateľom. Úryvky zo Slobodovej tvorby zaznejú v podaní Zity Furkovej, Petra Šimuna, Rebeky Polákovej a Ľuba Bukového a predstaví sa Tomáš Sloboda so svojou skupinou Sounds Like This.

Festival prinesie diskusie o slobode, o tom, či je slobodný prístup k literárnym dielom v rozpore s autorskými právami, Michal Havran sa spýta svojich hostí Petry Hůlovej, Magdaleny Tuli, Pála Závadu a Moniky Kompaníkovej, či sme slobodní a vyvrcholením Dní slovenskej literatúry bude o 20.¤h exkluzívna beseda s víťazkou Anasoft litera Veronikou Šikulovou, ktorú hudobne podporí Marián Varga.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Jacek Hugo-Bader: Kolymské denníky

Jacek Hugo-Bader: Kolymské denníky

21.02.2017 05:00

Drsné podnebie, večne zamrznutá zem, hektolitre vodky. Taká je Kolyma na ďalekej ruskej Sibíri.

Slovenská armáda v druhej svetovej vojne slovom a obrazom

Kniha: Slováci v boji po boku hitlerovcov a proti nim

19.02.2017 09:00

Doneck, Mariupol, Taganrog – tieto a ďalšie mestá na pomedzí Ruska a Ukrajiny sa pred 75 rokmi skloňovali v slovenských médiách možno ešte častejšie ako dnes.

Michal Habaj: Básnik v čase

Michal Habaj: Básnik v čase

19.02.2017 05:00

Autor v monografii Básnik v čase / Smrek, Lukáč, Novomeský, Poničan sleduje tvorbu našich moderných básnikov medzivojnového obdobia Jána Smreka, Emila Boleslava Lukáča...

zemetrasenie, seizmológ,

Panamu zasiahlo zemetrasenie, v metropole sa triasli mrakodrapy

20.02.2017 22:18

Silno pociťované zemetrasenie otriasalo mrakodrapmi v hlavnom meste Panamy a vynútilo si evakuáciu niektorých budov.

Herbert Raymond McMaster

Trump si za bezpečnostného poradcu vybral generála McMastera

20.02.2017 21:35

Americký prezident Donald Trump si ako nového poradcu pre národnú bezpečnosť vybral generála Herberta Raymonda McMastera.

Marián Tkáč

Matica sa podpísala pod škandalózne video

20.02.2017 20:00

Ustanovizeň, ktorá by mala budovať povedomie národa, namiesto toho pustila na verejnosť video, z ktorého cítiť obhajobu fašistického Slovenského štátu.

vitalij čurkin

Zomrel ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin

20.02.2017 19:10, aktualizované: 20:50

Vo veku 64 rokov v New Yorku náhle zomrel dlhoročný veľvyslanec Ruska pri OSN Vitalij Čurkin.