Poslednému Potterovi veštia ružovú budúcnosť

Harry Potter a slzy radosti aj smútku. Tak by sa mohla volať záverečná časť potterovskej filmovej série. Vo štvrtok bude mať slávnostnú premiéru v Londýne. Ak tam náhodou nebude pršať, určite potečú slzy fanúšikov partie dospievajúcich čarodejníkov. Budú šťastní, keď uvidia Daniela Radcliffa, Emmu Watsonovú či Ruperta Grinta. Potrúchlia si, keď si uvedomia, že je koniec a všetci sa s Potterom lúčia. S "filmovou udalosťou jednej generácie", ako hlása slogan.

05.07.2011 08:00
Daniel Radcliffe Foto:
Herec Daniel Radcliffe.
debata

Zamiesené na rekordy?
Tá posledná časť sa v skutočnosti volá Harry Potter a Dary smrti II a do slovenských kín vstúpi 14. júla. Tvorcovia sľubujú akčný nárez a odborníci už teraz snímke predpovedajú rekordné tržby. Vraj by sa mal obávať aj Temný rytier. Tento batmanovský film v roku 2008 ustanovil nový rekord v amerických tržbách za otvárací víkend, keď zarobil 158,4 milióna dolárov. Rozlúčkový Potter má podľa internetovej stránky boxofficemojo.com na viac.

Iste, vyústenie príbehu už mnohí poznajú z knižnej predlohy, ale to nie je dôvod na to, aby film odignorovali. Naopak, vidieť záverečné ťaženie hrdinov v obraze, s hercami, ktorých si obrovské publikum stotožnilo s Harrym, Ronom a Hermionou, to je zvlášť lákavé. Aj preto, že ide o koniec celej veľkej série. Producenti isto rátali s bonusovým efektom, keď rozdelili posledný diel knižného príbehu na dve filmové časti. Hoci tvrdili, že to urobili najmä preto, že siedma kniha je dejovo príliš bohatá a dôležitá na to, aby sa ju dalo vtesnať do jednej snímky.

Milióny a miliardy
Doterajších sedem potterovských filmov utŕžilo v kinách celého sveta 6,4 miliardy dolárov a najviac sa darilo prvej časti, ktorá sa stala deviatym najzárobkovejším filmom všetkých čias. Samozrejme, darilo sa aj knižnej sérii, ktorú napísala J. K. Rowlingová. Po svete sa predalo 400 miliónov výtlačkov. Autorka minulý týždeň predstavila digitálny projekt Pottermore.com, cez ktorý ponúkne veľa dodatkov k príbehovému svetu Harryho Pottera. Nechystá sa však písať nové pokračovanie série.

Jej dielo pritom neoslovilo len deti a tínedžerov, ale aj dospelých. Pre Pravdu to pred časom potvrdila psychologička Zuzana Podkonická s tým, že potterovské príbehy sú úzko prepojené so skutočnými problémami, s ľudskou psychikou a vnútorným prežívaním.

„Som smutný, je to ako rozlúčka so starým priateľom,“ cituje agentúra Reuters potterovského fanúšika Rena Bishopa. Podobné slová pritom schádzajú na um aj tým, ktorí jeho obľúbených hrdinov stvárnili. Herci sa navyše zhodujú v tom, že ôsmy film bude poriadne dramatický. Povedal to aj Jamie Phelps, predstaviteľ Ronovho brata – Freda Weasleyho. Ak ste knihu nečítali, nečítajte ani tento citát. „Cítil som sa, ako by mi zomrel skutočne blízky priateľ,“ opísal Phelps nakrúcanie scény, v ktorej jeho postava zomiera. „Bolo to skôr ako v Zachráňte vojaka Ryana. Čo je svojím spôsobom cool, lebo každý chalan chce byť v akčnom filme, a tento taký je,“ uviedla stránka rte.ie.

Potterovské zázraky
Tim Burke na sérii pracoval ako supervízor vizuálnych efektov a on tvrdí, že s potterovskými filmami sa končí jedna éra. „Z pohľadu vizuálnych efektov to bol základ pre rozkvet priemyslu. V polovici 90. rokov sme tu ešte nemali ozajstný priemysel zaoberajúci sa vizuálnymi efektmi a potterovská séria prišla okolo roku 2000. Vďaka odvedenej práci za posledných desať rokov je dnes Británia považovaná za lídra v oblasti vizuálnych efektov. Ukázalo sa to na potterovských filmoch a teraz veľké americké spoločnosti presúvajú svoju prácu do Londýna,“ spomína Burkeho slová internetová stránka herocomplex.la­times.com.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba