Bathory má smolu, o Oscara budú bojovať Slepé lásky

Veľkofilm Bathory režiséra Juraja Jakubiska sa o Oscara uchádzať nebude. Aspoň nie v kategórii cudzojazyčných filmov. Slovensko v nej zastúpi dokumentárny film Juraja Lehotského Slepé lásky. Rozhodla o tom Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), ktorá národného kandidáta na americké filmové ceny vyberá.

19.09.2008 08:30
Bathory - Anna Friel Foto:
Pri Caravagiovi je Alžbeta Báthory šťastná, ale nič netrvá večne.
debata

Ako pre Pravdu potvrdila Zuzana Mistríková, viceprezidentka SFTA, Jakubiskova Bathory nespĺňa podmienky americkej Akadémie. „Film Bathory bol nakrútený v angličtine a nespĺňa podmienky kategórie "cudzojazyčný film“. Legitímnosť Bathory v tejto kategórii bola aj predmetom konzultácií s kanceláriou Akadémie. Film môže byť po prípadnej distribúcii v USA navrhnutý producentom priamo," píše sa v stanovisku SFTA. Podľa Mistríkovej nejde len o to, že Bathory, ktorú na Slovensku videlo už 350 – tisíc divákov, nakrútili v angličtine, resp. v štyroch jazykových mutáciách. Film nespĺňa ani požiadavku, aby v jeho hlavných úlohách boli významne zastúpení herci z krajiny, ktorá snímku nominuje. Hlavnú rolu grófky Báthoryovej stvárnila anglická herečka Anna Frielová. Ani vo väčšine ďalších veľkých úloh nehrajú slovenskí herci.

Všetky podmienky nespĺňajú ani filmy Tajnosti, Roming, Jahodové víno a Tobruk, na ktorých sa Slovensko podieľalo a mali podľa pravidiel americkej Akadémie slovenskú premiéru medzi 1. októbrom 2007 a 30. septembrom 2008. Zo slovenskej strany ide totiž len o menšinové koprodukcie.

Na zoznam, z ktorého sa vyberalo, sa tak dostali štyri snímky – Démoni Róberta Švedu, Muzika Juraja Nvotu, Polčas rozpadu Vlada Fishera a Slepé lásky Juraja Lehotského. Podľa Mistríkovej neprekáža, že ide o dokumentárny film, pretože v podmienkach americkej Akadémie sa hovorí len o tom, že musí ísť o celovečernú snímku. Napríklad Francúzsko skúšalo vlani šťastie s animovaným filmom Persepolis. Slepé lásky zaznamenali pritom neobyčajný úspech v zahraničí. Získali cenu na festivale v Cannes a s úspechom sa premietali aj v Toronte.

Uzávierka prihlášok v kategórii cudzojazyčných filmov je 1. októbra. Česká republika oznámi svojho kandidáta koncom septembra. Medzi krajinami, ktoré už svoje filmy prihlásili, sú napríklad Švédsko – do súboja vysiela nový film Jana Troella o prvej švédskej fotografke. Maďarsko zastupuje dráma Iszkova cesta režiséra Csabu Bollóka, Rumunsko zase snímka The Rest is Silence, jeden z najdrahších filmov tamojšej kinematografi­e vôbec.

Slovensko vlani v oscarovom súboji reprezentoval Návrat bocianov režiséra Martina Repku. Do užšieho výberu sa nakoniec nedostal. V kategórii cudzojazyčných filmov zvíťazila rakúska snímka Diablova dielňa, nakrútená podľa predlohy slovenského rodáka Adolfa Burgera.

debata chyba