redaktorka oddelenia názorov
Novinárska skratka: srp
Čítali ste už Camusov Mor? Nie? Možno je najvyšší čas.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Čo majú klimatické hrozby spoločné s novým vírusom? Skoro všetko. Sú symptómami modernej doby, akurát len to druhé sme horko-ťažko ochotní zobrať na vedomie.
Keď sa v polovici januára tohto roku vyhlasovali nominácie na prestížnu cenu Českej filmovej akadémie Český lev 2020, medzi prvými tromi nominovanými boli filmy Vlastníci, Pomaľované vtáča a Staříci.
Domy a budovy sú ako ľudské bytosti. Podobne ako umelecké predmety či iné krásne veci, do ktorých človek vloží svoju námahu, svoju lásku a ducha.
Nedeľný galavečer v Národnom nebude patetický. Sľubuje humor aj prekvapenie.
V najsledovanejšom procese hnutia #MeToo newyorský súd uznal prominentného hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina za vinného zo sexuálneho útoku a znásilnenia. Hrozí mu za to 25 rokov väzenia.
Divadelná hra Viliama Klimáčka v Divadle Aréna je vynikajúcou kolážou našich dejín. Aj vďaka hereckému koncertu Milana Ondríka.
Rodina, deti, poslušnosť, náboženské inštitúcie, túžba po čo najmenšom riziku a nemennosti – nič z toho nie je automaticky človeku oporou a šťastím.
Dokument Anny Gruskovej Život za divadlo v nedeľu 23. februára o 20.40 na Dvojke predstavuje históriu národného divadla cez jeho osobnosti.
Francúzsky herec Daniel Auteuil je hlavnou postavou novej francúzskej komediálnej drámy La Belle Époque, ktorá do slovenskej distribúcie prišla pod názvom Zažiť to znovu.
„Kariéru som si vybudoval na postavách hajzlíkov,“ vyjadril sa vraj Kirk Douglas na margo svojej hviezdnej kariéry v Hollywoode.
Ceny Britskej filmovej a televíznej akadémie BAFTA sa považujú za niečo ako vstupnú bránu k Oscarom, ktoré sa udeľujú onedlho, a za pokračovanie Zlatých glóbusov.
Ako sa jubiluje jubilantovi? Tak by mohla znieť prvá otázka rozhovoru, ktorý poskytol denníku Pravda bard neotrasiteľného humoru Milan Lasica.
34. odovzdávanie španielskych filmových cien Premio Goya ovládli filmy Bolesť a sláva a a Kým trvá vojna .
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Umenie a historické predmety sa rozkrádali často z ideologických dôvodov. U nás je však najtajuplnejšia laxnosť, s akou k tomu všetkému pristupuje verejnosť.
Chceme byť skutočne slobodný? Pýta sa francúzsky spisovateľ.
Keď si raz budú chcieť ľudia privolať atmosféru začiatku 70. rokov v Československu či na Slovensku, pustia si Piesne z kolovrátku.
Stefan Zweig vedel, že humanistické európanstvo nikdy nevznikalo po prúde veľkých dejín, ale bolo vždy len a len výsledkom sily jednotlivého ľudského ducha ochotného sa veľkým dejinám vzoprieť.
Veľký romantický nemecký básnik Friedrich Schiller povedal, že národ bude až vtedy veľkým národom, keď bude mať vlastné divadlo.
Pred dvomi rokmi Harvey Weinstein tvrdil, že je mu „veľmi ľúto“.
Po revolúcii sa čoraz väčšmi angažovala v politike. K svojim problémom s bývalým režimom sa často nevracala – vravievala, že dôležitejšie je venovať sa problémom súčasnosti.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Mnohí si nevedia predstaviť, že by sa sviatky dali stráviť aj inak ako pri stole obťažkanom exotickým ovocím pochádzajúcim z nepokojmi zmietanej Afriky a Ázie.
Projekt Prvá už nie sú len dokumentárne filmy o významných ženách našej histórie. Obsah rozširuje na webe.
Vo štvrtok a v piatok, 12. a 13. decembra pokračujú v bratislavskej Redute symfonické koncerty Slovenskej filharmónie pod taktovkou šéfdirigenta Jamesa Judda.
It must have been love, Listen to your Heart, Joyride... rockovú hudbu pochádzajúcu zo Švédska nepreslávilo veľa kapiel. Dlho tento priestor zapĺňala Abba, 80. roky vyniesli na svetové výslnie duo Roxette.