redaktorka oddelenia kultúry
Novinárska skratka: oj
Absolvovala štúdiá estetiky a slovenčiny na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V Slovenskom rozhlase autorsky pripravovala a moderovala kultúrny magazín Zrkadlenie. Venuje sa filmu, divadlu, výtvarnému umenia a profilovým rozhovorom s výraznými osobnosťami slovenskej a zahraničnej umeleckej a kultúrnej scény.
Stretnúť sa mohli, neexistujú však písomné doklady, že by sa osobne poznali. Ale stretli sa ich obrazy na svetovej výstave v Paríži v roku 1937.
"Najťažšie bolo vyhadzovať, aby nebol priestor preplnený," hovorí Maroš Schmidt.
"Rybárik kráľovský je úžasné napísaná hra, ktorá okrem presných charakterov prináša aj briskné myslenie a intelektuálnu iróniu," povedal Milan Lasica.
Môj manžel (Peter Brajerčík), ktorý je stále zamestnaný, bude mať teraz 20 dní voľna, takže ich naplno využijeme ako rodina.
Byť či nebyť? Otázka, ktorú poznajú aj tí, čo Hamleta nikdy na javisku nevideli.
"Grammy mi nepochybne pomôže priblížiť sa k vytúženému cieľu," skonštatoval Daniil Trifonov.
"Hercova misia je cena za celoživotné dielo? Myslia si, že mám končiť? To by som skutočne nerada," opísala Ivana Chýlková prvé myšlienky, ktoré jej prebehli hlavou, keď ju pozvali ako laureátku ocenenia na Art Film Fest do Košíc.
Vystatovačný "štamgast" vykričaných krčiem, rozkysnutý milovník dobrých jedál a nápojov, vulgárny grobian i príležitostný zlodej.
"Desať rokov sme pre Miloša Formana chystali Zlatú kameru. Nakoniec do Teplíc neprišiel," hovorí zakladateľ trenčianskoteplického festivalu Art Film Peter Hledík.
"Bola to kontrarevolúcia? Neviem, možno sme nemali zasahovať... V tej situácii som protivníka nevidel," uvažuje starý muž.
Videli ste už zblízka jastrabie oko monitorujúce, či tenisová loptička dopadla do dvorca, alebo za čiaru?
Na 14. ročníku festivalu Dotyky a spojenia, ktorého sedemdňový programový maratón štartuje v pondelok, sa predstaví 26 divadiel zo siedmich slovenských miest.
„Sladké i trpké trápenie.“ Tak kedysi nazvala divadlo Gabriela Vránová. Herečka, ktorá na javisku pražského Divadla na Vinohradoch hrala takmer päťdesiat rokov.
„Hra Na druhom brehu je o spájaní aj rozdeľovaní. Prináša veľa tém, ktoré sú hlboko v nás a pálčivým spôsobom súvisia s naším stredoeurópskym priestorom,“ hovorí režisér Viktor Kollár o hre, ktorú uvádza trnavské Divadlo Jána Palárika.
Čo keby Hitler v roku 1945 nespáchal samovraždu, ale len zaspal? A čo keby sa zhodou záhadných okolností zobudil v súčasnom Berlíne? To sú otázky, od ktorých sa odvíja aj príbeh novej inscenácie A je tu zas.
„Som dieťa šesťdesiatych rokov,“ tvrdí o sebe Michal Studený, maliar alchymista, ktorý na výtvarnú scénu vstupoval v ich polovici. Jeho výstavu Tichý rebel možno vidieť v kežmarskej Galérii u anjela.
Japonský režisér, animátor, scenárista, kameraman a strihač Kódži Jamamura bude hosťom 11. ročníka medzinárodného festivalu animácie, ktorý sa bude konať v Žiline od 28. júna do 1. júla.
Zostať, sklopiť hlavu a mlčať, alebo si zachovať tvár a hľadať slobodu za ostnatým drôtom? Dilema, pred ktorou stáli tisícky ľudí koncom augusta 1968. Druhú možnosť si zvolili hrdinky hry Horúce leto 68 (ako sme utekali).
Zlaté baby. Zlatíčko Ameriky... Prezývky, ktorými si publikum privlastňovalo herečku Mary Pickfordovú.
Veľkolepý šľachtický salón, uprostred ktorého vybuchla delová guľa. Takmer celé javisko pokrýva zemina. Priestor, v ktorej sa odohráva príbeh z vysokej spoločnosti i vojnové scény.
Ostať verný sám sebe, aj keď spoločnosť očakáva niečo celkom iné?
Vziať si malé dievčatko, ktoré rodičia zanedbávajú, nie je zločin. Ale humánny čin.
Spomedzi krovín sotva vytŕčajú časom naklonené náhrobné kamene. Synagógy, ktorých interiéry desaťročia devastovala ignorancia najrôznejších podnájomníkov.
"Nebude to žurnalistická alebo biografická záležitosť, ale vizuálna scénická báseň," hovorí Milan Sládek.
Depresívny neurotik, ktorý celý život trpel kvôli svojej homosexuálnej orientácii. A geniálny skladateľ, ktorého trápenie bolo nesmierne hlboké, no tvorivý svet obrovský.