redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárska skratka: hd
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
Slovenská kultúra prišla o ďalšiu významnú osobnosť.
Mladá výtvarníčka Cleopatra Muchová upútala pozornosť už na výstave k storočnici Alexandra Dubčeka, ktorá bola na Bratislavskom hrade.
Dnes štartuje trojdňový festival pouličného a cirkusového umenia Cirkul'ART, ktorý sa opäť bude konať na Záhorí.
S hercom Danom Heribanom som sa začala oboznamovať v čase jeho prvých lások a prvých úloh.
Prečítajte si, ako na úmrtie herca a muzikanta Dana Heribana reagujú známe osobnosti.
Floristka Marta Prokešová zomrela 19. mája vo veku nedožitých 94 rokov (narodila sa 3. júla 1929 v Račišdorfe). Bola priekopníčkou v umeleckom viazaní kytíc a aranžovaní kvetov.
Kto chce vidieť prácu jedného z najoceňovanejších choreografov súčasnosti, nech zavíta do SND.
V týchto dňoch sa dožíva jubilea - 85 rokov - režisér Vladimír Strnisko.
Pre čitateľov sú Kvety zla, ktoré napísal Charles Baudelaire, príťažlivé už paradoxným názvom, z ktorého je jasné, že aj zlo krásne kvitne, a preto nás priťahuje.
Vyberáme z posledného rozhovoru lekára a spisovateľa Antona Gutha pre Pravdu.
V nedeľu prišla neľútostná správa o tom, že obľúbený rehabilitačný lekár a autor kníh Anton Gúth zomrel. Ešte pred pár mesiacmi sme s ním robili rozhovor o jeho milovanom Záhorí.
Ľudia túžia byť doma kdekoľvek na svete, cestovať bez víz, usadiť sa bez papierovania, vybrať si adresu podľa svojho gusta.
Práve dnes štartuje 19. ročník festivalu Nová dráma/New Drama, ktorá fanúšikom divadla dáva možnosť pozrieť si v Bratislave za šesť dní to najlepšie a najprogresívnejšie zo súčasnej dramatiky.
Írsky spisovateľ John Boyne sa preslávil románom Chlapec v pásikavom pyžame. V novej knihe píše o tom, ako sa ľudia menia pod vplyvom sociálnych sietí,
Kostýmový výtvarník Milan Čorba bol v slovenskej umeleckej spoločnosti vždy vážený a obľúbený.
Kapela Elán chystá na budúci rok dva jubilejné koncerty k sedemdesiatke Joža Ráža a Vaša Patejdla - 20. septembra v Prahe a 27. septembra v Bratislave. Kým sa s Elánom stretneme opäť zoči-voči, pripomeňme si spolu s hudobným expertom Jurajom Čurným dôležité chvíle legendárneho príbehu.
Bratislava má neuveriteľnú históriu, ktorú najnovšie približuje aj mobilná aplikácia Po stopách Keltov. Porozprávala nám o nej Margaréta Musilová z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave, ktorá vypracovala odborné texty a obrazové materiály tejto digitálnej prehliadky keltskej histórie na území Bratislavy.
Máj, lásky čas - alebo je to len staré klišé?
Vždy na jar pocítim ako keby novú žiadzu či miazgu. Nazvala by som to druhým dychom, ktorý chytám po zime, hovorí skladateľka.
Jan Kačer má 86 rokov, pripúšťa, že staroba nie je žiadna idyla, ale nie je bolestínsky. Má chuť do života a je aj kritický. Aktuálne ho môžeme vidieť na veľkom plátne vo filme Moc.
Výstava, na ktorej sú sú okrem obrazov aj masky a bábky takmer v životnej veľkosti bude pre návštevníkov milým prekvapením. Ocitnú sa akoby obklopení živými postavami, pocítia objatie.
Operu Maria Stuarda pripravil medzinárodný inscenačný tím, ktorého zámerom bolo predovšetkým sprostredkovať divákovi pohľad do dejín prostredníctvom krásy.
V slovenskom výtvarnom umení je silný prúd snovej tvorby, ktorá má úspech aj v zahraničí.
Kniha upozorňuje aj na pocit, ktorý má čoraz viac ľudí v dnešnej dobe. V konkurenčnom prostredí, ktoré je však plné balastu a priemernosti, sa ťažko presadiť, byť docenený či dokonca významný. A čím poctivejší a vážnejší človek, tým to má ťažšie.
Bizarný začiatok päťdielnej drámy vzbudil pozornosť aj na Slovensku. Ide totiž o príbehy z televízie a tá bola v tom čase spoločná – československá.