Čo sa stane, ak Zubatá príde o rezáky

14.12.2019 09:00

Posledný výdych bol taký prudký, že jej vyrazil horné rezáky. Zo Zubatej sa stane Bezzubatá, ktorá uviazne na hranici života a smrti.

Kedysi kráska s neodolateľným úsmevom hľadá dentistov. A keďže jej spomienky sa strácajú v hmle, nepozná sama ani odpoveď na otázku, kým vlastne bola. Aspoň v inscenácii Bezzubatá, ktorú v sobotu premiéruje Mestské divadlo Žilina.

Eva Mores ako Bezzubatá.
Eva Mores ako Bezzubatá. Autor: ROBERT TAPPERT

Čo by sa stalo, ak by Smrť zomrela? Je to vôbec možné? Vo svojom texte, napísanom na objednávku divadla, servíruje Miklós Forgács na dráždivo znepokojujúce otázky zábavno-paranoidné odpovede, v ktorých Bezzubatá pátra po vlastne identite. "Inscenácia je fériou v jedenástich fragmentárnych obrazoch o druhej strane života. Vysoko asociatívny poetický text je plný metafor, takže ide skôr o scénickú báseň, než plynulý príbeh,“ hovorí Eduard Kudláč.

"Príbeh sa linie len okolo postavy Smrti, ktorá v jednotlivých obrazoch stretáva rôzne bytosti a v dialógoch s nimi hľadá miesto pre svoju existenciu. Aj svoje zuby či miesto, kde by mohla porodiť svoje dieťa,“ pokračuje režisér v rozprávaní pre Pravdu, ktorý s invenčným autorom spolupracoval už pred dvadsiatimi rokmi.

Surreálno-bizarno-melancholická road-movie pozýva na putovanie priestorom a časom. Inscenácia vyvoláva predstavu veľkého maliarskeho plátna, zaplneného množstvom podivných bytostí, zvierat i vecí. V texte sú nápadito zašifrované rôzne povery, mýty aj málo známe prapodivné fakty, ktoré nútia divákov pátrať po ich významoch. "Absurdity, ktoré vytvárajú introvertné tvary, sú základom veľmi jednoduchého posolstva – a to je zlo v nás. A o tom, ako sa zlo množí a akým spôsobom na seba nadväzuje,“ dodáva Eduard Kudláč.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Eva Mores #Bezzubatá
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku