Zvyky a tradície Poľska predstavia v skanzene vo Vychylovke

12.08.2020 16:00
zespol-smotra-folklora-19072018-02
Folklórny súbor Zespól regionalny "Istebna" funguje od roku 1901 a je najstarším svojho druhu v Poľsku. Autor:

Kysucké múzeum v Čadci pripravuje medzinárodnú prezentáciu ovčiarstva, kultúrnych zvykov a tradícií Poľska. Podujatie s názvom Pozdrav od susedov sa uskutoční v nedeľu 16. augusta v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.

Na podujatí vystúpi folklórny súbor Zespól regionalny „Istebna“. Ide o najstarší poľský regionálny súbor. Začiatky jeho účinkovania sa datujú na rok 1901.

„Od roku 2016 je vedúcou súboru Mária Motyka a tanečným inštruktorom Jozef Lupiezowiec. Zúčastnili sa na mnohých slávnych folklórnych festivaloch doma i v zahraničí, kde získali najvyššie ocenenia v oblasti ľudovej kultúry a odznak cti za zásluhy pre Sliezske vojvodstvo,“ priblížila hovorkyňa Kysuckého múzea Alexandra Janigová.

Pri dospelom folklórnom súbore pracuje aj detský folklórny súbor Malá Istebna. Vystúpia o 13.00 h na pódiu pri objekte Krčma z Korne a zahrajú aj o 14.30 h počas jazdy vláčikom na historickej lesnej úvraťovej železnici.

V rámci medzinárodnej prezentácie ovčiarstva prídu aj remeselníci, ktorí predvedú ukážky spracovania vlny. „Nebude chýbať tradičná poľská kuchyňa v podobe ovčích syrových špecialít. Milovníkov folklóru zaiste poteší ukážka a predaj krpcov či unikátnych výšiviek z Istebnej. Svoje remeslo predvedie aj košikár,“ dodala Janigová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Kysucké múzeum #folklór
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku