Umrela Marge Championová. Požičala ladnosť kreslenej Snehulienke

23.10.2020 11:28
Marge Champion
Championová bola známa aj vďaka účinkovaniu po boku svojho manžela a tanečného partnera Gowera Championa v muzikáloch z 50. rokov. Autor:

Vo veku 101 rokov zomrela americká herečka a tanečníčka Marge Championová, ktorá ako 14-ročná poslúžila ako skutočný model pre kultový kreslený film Snehulienka a sedem trpaslíkov (1937) z dielne štúdia Walta Disneyho.

Championová bola známa aj vďaka účinkovaniu po boku svojho manžela a tanečného partnera Gowera Championa vo viacerých muzikáloch z 50. rokov. Neskôr získala cenu Emmy za choreografiu televízneho filmu Queen of the Stardust Ballroom (1975).

Championová sa narodila v roku 1919 ako Marjorie Celeste Belcherová v Hollywoode. Jej otec Ernest Belcher bol učiteľom tanca a priatelil sa s Waltom Disneym. Keď členovia jeho animátorského tímu pracovali na zmienenom kreslenom filme, študovali pohyby mladej Marge na pódiu s cieľom dosiahnuť realistickejší pohyb postavy rozprávkovej Snehulienky.

Tento priekopnícky film bol prvou celovečernou kreslenou snímkou vytvorenou americkým štúdiom, zaznamenal obrovský úspech u kritikov a stal sa i komerčným hitom. Championová podobným spôsobom spolupracovala aj na niekoľkých ďalších Disneyho kreslených filmoch – Pinocchio (1940), Fantasia (1940) a Dumbo (1941).

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Walt Disney #Snehulienka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku