Nová známka k 300. výročiu narodenia Maximiliána Hella

14.05.2020 06:00

Pri príležitosti 300. výročia narodenia významného astronóma 18. storočia, kňaza, matematika a fyzika Maximiliána Hella vydala v stredu Slovenská pošta novú poštovú známku. Je súčasťou emisného radu Osobnosti a má nominálnu hodnotu 65 centov.

Návrh známky k 300. výročiu narodenia...
Návrh známky k 300. výročiu narodenia Maximiliána Hella od Vladislava Rostoku. Autor: Slovenská pošta

„Poštová známka s rozmermi 26,5 × 44,1 mm vychádza vo forme tlačového listu s 25 známkami a 25 kupónmi. Technikou ofsetu ju vytlačila spoločnosť Tiskárna Hradištko. Motívom poštovej známky je portrét Maximiliána Hella s mapou Mesiaca v pozadí. Motívom kupónu je zobrazenie prechodu Venuše pred Slnkom,“ priblížila Iveta Dorčáková, hovorkyňa Slovenskej pošty.

Dodala, že pošta súčasne so známkou vydáva aj obálku prvého dňa s pečiatkou FDC (z ang. First Day Contact) s dátumom 13. 5. 2020 a domicilom obce Štiavnické Bane. Motívom FDC obálky je systém fungovania Hellovho astronomického ďalekohľadu. Motívom FDC pečiatky zasa kvadrant, dobový prístroj na pozorovanie hviezd. Autorom výtvarných návrhov je akademický maliar Vladislav Rostoka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Slovenská pošta #poštová známka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku