Jurkovičov Libušín opäť žiari

, 11.08.2020 09:00
21-libusin otvoreny
Sám Dušan Jurkovič považoval Libušín za svoju ,,chlúbu". Autor: ,

Libušín je jedinečná stavba, súčasť známeho secesného komplexu Pustevny, ktorú v moravských Beskydách postavil slovenský architekt Dušan Jurkovič. Pustevny tvoria drevené stavby v ľudovom slohu, ktoré vznikli vďaka turistickému spolku Pohorská jednota Radhošť.

Miesto blízko Radhošťa, nazývané Pustevně podľa pustovníkov, ktorí tu do roku 1874 žili v pieskovcových jaskyniach, vybral spolok pre stavbu prvej turistickej útulne ako vhodný východiskový bod pre túry do okolia.

Prvá útulňa zvaná Krčma vznikla v roku 1891, o tri roky pribudla útulňa Šumná, a keď kapacita prestala postačovať, spolok chcel postaviť tretiu stavbu. Skicu staviteľa Alfréda Parmu v roku 1896 prepracoval staviteľ Michal Urbánek zo Vsetína a jeho 28-ročný praktikant Dušan Jurkovič. Objekt nazvaný Maměnka čerpal z ľudovej architektúry, vhodnou predlohou pre Jurkoviča bolo aj hospodárstvo Filipov v Čičmanoch. Súčasne Jurkovič pracoval na návrhoch jedálne Libušín.

Keď rozprávkovo krásny Libušín 3. marca 2014 vyhorel, nielen ľuďom z Valašska pukalo srdce. Požiar, ktorý sa chytil od komína, zasiahol celý komplex stavieb, spôsobil 90-percentné škody. Zdvihla sa však obrovská vlna solidarity nielen v Česku, ale aj v zahraničí a zámorí. Okamžite sa rozhodlo o rekonštrukcii tradičnými metódami. Po šiestich rokoch možno Libušín vidieť v podobe, ako vyzeral v roku 1925. Do konca augusta si interiér Libušína možno pozrieť denne okrem pondelka medzi 10. a 16. h pri 20-minútovej komentovanej prehliadke zdarma.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Dušan Jurkovič
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku