0

Obraz parížskej ulice od Vincenta van Gogha vystavia prvý raz po vyše sto rokoch

autor: 27.02.2021 06:00

Obraz od holandského maliara Vincenta Van Gogha, ktorý zachytáva scénu parížskej ulice, vystavili po vyše 100 rokoch prvý raz na verejnosti.

Obraz pouličnej scény z parížskej štvrti Montmartre bol v súkromnej zbierke istej francúzskej rodiny od roku 1887, keď vznikol, informovala v stredu stanica BBC.

Aukčný dom Sotheby's odhaduje, že dielo sa na marcovej dražbe predá za minimálne osem miliónov eur. Maľba bude pred dražbou vystavená v pobočkách Sotheby's v Paríži, Amsterdame a Hongkongu.

Ide o jedno zo série diel, ktoré van Gogh vytvoril počas svojho pobytu vo francúzskej metropole v rokoch 1886–1888.

Montmartre bol v tom čase stále štvrťou čiastočne vidieckeho charakteru, ako to vidno aj na obraze. Slávny chrám Sacré-Cour, ktorý v súčasnosti danej oblasti dominuje, bol v čase umelcovej návštevy iba vo výstavbe.

Van Gogh odišiel z Paríža v roku 1888 a presťahoval sa na juh Francúzska. Neskôr sa postrelil a v júli 1890 zomrel v obci Auvers-sur-Oise neďaleko francúzskej metropoly.

Podľa vyjadrenia Sotheby's sa van Goghova maľba Montmartru nachádzala v katalógoch, ale až doposiaľ ju nikde verejne nevystavovali.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #výtvarné umenie #Vincent van Gogh #obraz #maliar #maľba