Múzeá by sa mali otvárať od utorka 20. apríla

Múzeá Slovenského národného múzea (SNM) by sa mali začať otvárať od utorka 20. apríla. Na online prezentácii odpočtu SNM za rok 2020 to uviedol generálny riaditeľ zbierkotvornej národnej inštitúcie Branislav Panis. Spresnil, že pôjde o postupný nábeh.

16.04.2021 06:00
Branislav Pánis Foto:
Branislav Panis, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea.
1

„Predpokladáme, že všetky múzeá otvoríme počas dvoch týždňov a v prípade niektorých spustíme zatiaľ prevádzku len čiastočne. Dôvodom sú prebiehajúce stavebné práce,“ vysvetlil Panis. Príkladom sú múzeá na Žižkovej ulici v Bratislave, kde sú štyri špecializované pracoviská SNM. O postupe pri otváraní hovoril vo štvrtok predpoludním Panis s riaditeľmi jednotlivých múzeí prostredníctvom online spojenia.

Priestorové, kapacitné a personálne možnosti v prípade zabezpečenia hygienických opatrení takisto určia nastavenie činnosti a sprievodcovských aktivít. „Niekde, napríklad v kaštieli Betliar, budeme musieť začať s malými skupinkami so sprievodom,“ dodal Panis.

Za ďalšiu veľkú výzvu považuje májovú Noc múzeí a galérií. „Verím, že to bude odrazový mostík k otvoreniu plnohodnotnej letnej sezóny,“ dodal šéf SNM.

V rámci avizovaného uvoľňovania opatrení od pondelka 19. apríla by sa mali otvoriť aj múzeá. Podmienkou, podobne ako pri ďalších prevádzkach, bude dodržiavanie opatrení hygienikov vrátane obmedzenia počtu ľudí podľa rozlohy priestoru.

O zmenách v zákaze vychádzania súvisiacich s uvoľňovaním opatrení má v piatok (16. 4.) rokovať vláda.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba