Najlepšia fotografia roka zobrazuje pacientku po prepustení z izolácie

Dánsky fotograf Mads Nissen sa stal vo štvrtok víťazom hlavnej ceny World Press Photo of the Year, ktorú organizuje nezávislá nezisková organizácia World Press Photo so sídlom v holandskom Amsterdame.

16.04.2021 16:00
Netherlands World Press Photo - víťaz, prvé... Foto:
Prvé objatie od dánskeho fotografa Madsa Nissena - fotografia 85-ročnej Brazílčanky, ktorá sa po mesiacoch samoty objíma so zdravotnou sestrou.

Nissen si ocenenie vydobyl záberom pacientky brazílskeho ústavu sociálnej starostlivosti, ktorá sa po mesiacoch strávených v koronavírusovej izolácii objíma so zdravotníckou pracovníčkou.

Objektom víťaznej fotografie s názvom „Prvé objatie“ je 85-ročná Rosa Luiza Lunardiová, ktorá strávila v izolácii svojho brazílskeho ústavu sociálnej starostlivosti v Sao Paule päť mesiacov.

Ženy sú na danej snímke, ktorá vznikla vlani 5. augusta, od seba oddelené ochrannou plastovou fóliou znižujúcou riziko prenosu tejto nákazlivej choroby. Fotografia sa po prvý raz objavila v dánskom denníku Politiken, pre ktorý Nissen pracuje.

„Táto ikonická fotografia pandémie zaznamenáva najneobyčajnejšie okamihy našich životov,“ uviedol jeden z členov poroty. Snímka zvíťazila aj v kategórii Všeobecné správy – jednotlivci. „Pre mňa je to príbeh lásky a nádeje v tých najťažších časoch,“ vyhlásil Nissen (41).

Je to preňho už druhá výhra v kategórii World Press Photo of the Year; prvý raz toto ocenenie získal v roku 2015 za intímnu fotografiu homosexuálneho páru v Rusku.

Do súťaže sa zapojilo približne 4 300 fotografov z celého sveta, ktorí porote predložili vyše 74 000 záberov. Porota do záverečného kola vybrala 45 uchádzačov. Podujatie sa tohto roku konalo z dôvodu koronavírusových opatrení on-line.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #World Press Photo #Mads Nissen #fotografická súťaž #fotografia