One Day Jazz Festival A-Live 2020: Slovenské kvarteto a nemecký klavirista

28.05.2020 15:05
Martin Valihora
Martin Valihora, uznávaný bubeník a riaditeľ One Day Jazz Festivalu. Autor:

Medzinárodný One Day Jazz Festival A-Live prináša do online priestoru tretí zo série ôsmich koncertov, ktoré prepájajú Slovensko s ôsmimi svetovými krajinami. Koncert, ktorý sa uskutoční vo štvrtok, 28. mája 2020, prepojí umelcov zo Slovenska s Nemeckom.

Festival bude opäť k dispozícii na stránke onedayjazz.sk zdarma. Hudobníkov a organizátorov môžu diváci a fanúšikovia podporiť kúpou dobrovoľnej vstupenky.

Martin Valihora, uznávaný bubeník a riaditeľ One Day Jazz Festivalu prináša nielen umelecké fúzie a neopakovateľné koncerty, ktorými je tento festival známy, ale je to zároveň priestor na diskusie o aktuálnej situácii a ďalšom smerovaní: „Veľmi ďakujem ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Ivanovi Korčokovi. Pod jeho záštitou a v spolupráci s ôsmimi Slovenskými inštitútmi môžeme festival opäť realizovať nateraz v online priestore. Je skvelé, že bol súčasťou nášho prvého koncertu a zároveň sa veľmi teším, že v druhom pokračovaní sme sa mohli rozprávať s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou.“

Virtuozitu nemeckého klaviristu Jesseho Millinera objavili už v jeho rannom detskom veku. No klasická hudba, najmä jej koncertná podoba, mu prinášala rôzne problémy a výpadky. Tlak na prevedenie hudobného diela, ktoré presne zodpovedá notám pôvodného autora, blokoval jeho kreatívny proces. Keď jeho učiteľ hudby zistil, že jazzová hudba by mohla byť tým správnym riešením, podporil jeho vášeň a povzbudzoval Jesseho k tomuto štýlu a slobode, ktorú by mu umožnil. Milliner študoval jazzovú hudbu, filmovú hudbu a jazzovú kompozíciu, má tri bakalárske tituly, jeden magisterský titul a je držiteľom doktorátu hudobných umení. Výnimočný virtuóz je známy dôrazom na celkovú hudobnú atmosféru pri svojich vystúpeniach, pričom sám na seba kladie neustále nové požiadavky. Okrem toho od roku 2007 pôsobí ako profesor na katedre jazzovej a populárnej hudby na Hochschule für Musik Mainz. Jesse Milliner bude zahraničným partnerom pre slovenských hudobníkov počas koncertu vo štvrtok 28. mája 2020 so začiatkom o 20:00.

Slovenskú scénu na tomto koncerte zastúpi Šrámek & Nikitin Altar Quartet. Saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek svoji svoje tvorivé a interpretačné sily a výsledkom intenzívnej spolupráce je projekt Altar. Na pomyselný oltár (na ktorý odkazuje názov Altar) postavili vlastné aj obľúbené skladby a prizvali k sebe aj Juraja Grigláka (kontrabas) a Martina Valihoru (bicie). Hudobný koncept vychádza u jazzovej tradície akustického kvinteta ovplyvneného zvukom moderny.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#One Day Jazz Festival
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku