Beňovský ako komiks bude romantický aj krvavý

, 07.03.2020 15:00

Bol dobrodruh či diplomat? Burič alebo vizionár? Aristokrat či revolucionár? Zo všetkého trocha. Móric Beňovský z Vrbového bol, okrem iného, preukázateľne aj kráľom - slovenským kráľom Madagaskaru.

Svoje stopy zanechal vo viac ako dvadsiatke krajín na štyroch kontinentoch. Dosť na jeden ani nie štyridsaťročný život. Neuveriteľné dobrodružstvá grófa Beňovského sa pod týmto názvom onedlho dostanú do rúk mladým čitateľom ako komiks. Ilustrácie z pripravovaného diela môžu v týchto dňoch vidieť návštevníci Domu kultúry Ružinov v Bratislave.

Výtvarník Martin Kellenberger inštaluje...
Výtvarník Martin Kellenberger inštaluje ilustrácie ku komiksu Neuveriteľné dobrodružstvá grófa Beňovského. Autor: Robert Hüttner

Od Tintina k Batmanovi

Autorom scenára je Miroslav Musil, ktorý venoval výskumu a cestám po stopách Beňovského 25 rokov. Autorom ilustrácií je Martin Kellenberger, ktorého tvorba zahŕňa maľby, grafiky aj ilustrácie. Prečo sa akademický maliar dal na komiks? "Komiks mám veľmi rád a vážim si ho. Má veľkú tradíciu a kreslia ho výborní autori všade vo svete. Mňa ešte v detstve zaujali Vodrážkove ilustrácie v časopise Slniečko k Smelému zajkovi v Afrike, aj jeho Budkáčik s Dubkáčikom, bol to obrázkový seriál a v podstate prvý slovenský komiks, a veľmi kultivovaný,“ vysvetľuje Martin Kellenberger.

Mnohí čitatelia netušia, že ich obľúbení filmoví hrdinovia sa pôvodne zrodili ako kreslené postavičky: psík Pif, Tarzan, Asterix a Obelix, Batman aj Spiderman sa na filmové plátno preniesli zo sveta komiksu. Jeden z najstarších je slávny novinár Tintin, ktorý má už takmer sto rokov, od Belgičana Hergého.

Obálka pripravovaného komiksu Neuveriteľné...
Obálka pripravovaného komiksu Neuveriteľné dobrodružstvá grófa Beňovského. Autor: Archív Martina Kellenbergera

Úspešný a užitočný

Martin Kellenberger si už pred pár rokmi vyskúšal Kreslené slovenské povesti so spisovateľom Ondrejom Sliackym ako autorom textu. Vychádzali najprv v detskom časopise Slniečko, neskôr aj knižne a stretli sa s veľmi dobrým ohlasom. Teraz však čelí výzve stvárniť skutočnú historickú postavu. "Beňovský ako komiks bude romantický, ale aj krvavý, a najmä plný dobrodružstiev,“ naznačuje výtvarník.

Nakresliť dobrý komiks je pre výtvarníka náročné, na rozdiel od knižnej ilustrácie v komikse je nositeľom deja obrázok, a nie slovo. "V ilustrácii mám priestor viac sa pohrať, aj pracovať s náznakom, na komikse je zasa príťažlivý dej, neustále striedanie námetov, ako na filmovom plátne,“ vysvetľuje Martin Kellenberger. Musí vychádzať z dobových reálií, či už je to námestie v Spišskej Sobote, alebo lode pri brehoch Ameriky, pištole či oblečenie, všetko musí zodpovedať 18. storočiu, osvieteneckej dobe Mórica Beňovského.

Autor scenára komiksu Miroslav Musil je povolaním diplomat a nebojí sa Beňovského prirovnať dokonca ku Štefánikovi: obaja boli generálmi francúzskej armády, obaja zasiahli do dejín ako diplomati a obaja boli tiež cestovatelia, len každý v inej dobe. Výskumu Beňovského venoval 25 rokov, skúmal mnohé historické dokumenty, cestoval v jeho stopách a objavil Beňovského hrob. Hovorí, že história ho dehonestuje neprávom. "Bol úžasným objaviteľom, ako prvý Európan sa preplavil cez severný Pacifik k Aljaške, sedem rokov pred Jamesom Cookom, vážia si ho Japonci a na Madagaskare, kde si ho zvolili za veľkokráľa, sú po ňom dodnes pomenované ulice,“ vyratúva Miroslav Musil. Osudným sa Beňovskému stalo, že chcel zrušiť otroctvo a skrížil tým záujmy Francúzov. Skutočne vďačný námet na dobrodružný komiks!

Komiks Neuveriteľné dobrodružstvá grófa...
Komiks Neuveriteľné dobrodružstvá grófa Beňovského. Autor: Archív Martina Kellenbergera

Osobne poznal Máriu Teréziu aj jej syna Jozefa II.,. pre ruskú cárovnú Katarínu II. bol postrachom, keď ušiel z jej vyhnanstva na Kamčatke a preplavil sa Pacifikom, bol poľským generálom, keď bojoval proti nastrčenému kráľovi, osobne sa stretol s francúzskym kráľom Ľudovítom XV. aj XVI., bol francúzskym vyslancom a takmer aj americkým generálom vo vojne za nezávislosť – Georgovi Washingtonovi osobne predložil plán na dobudovanie armády, no vzápätí prišiel mier. A tiež takmer zlákal Cassanovu na Madagaskar.

Komiks Neuveriteľné dobrodružstvá grófa...
Komiks Neuveriteľné dobrodružstvá grófa Beňovského. Autor: Archív Martina Kellenbergera

Kniha predstaví Beňovského ako grófa, manažéra, diplomata, vizionára aj buriča-revolucionára v málo známych destináciách jeho putovania: v Japonsku, na Taiwane, v Číne, v zákutiach Európy a v USA. Výstava ilustrácií pripravovaného komiksu Neuveriteľné dobrodružstvá grófa Beňovského v DK Ružinov potrvá do 15. marca.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Móric Beňovský #Martin Kellenberger #komiks
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku