Jonas Jonasson prichádza s novým románom Pomsta je sladká

26.11.2020 15:00

Typické bizarné postavičky, absurdné situácie a všadeprítomný drsný humor robia z piatej autorovej knihy opäť skvelé čítanie. Jonas Jonasson ňou oslávil 10. výročie svojho pôsobenia na literárnej scéne. Štyri predchádzajúce romány sa v náklade 16 miliónov výtlačkov predali v 46 krajinách sveta.

Jonassona netreba slovenskému čitateľovi predstavovať. Tisícky predaných výtlačkov jeho kníh hovoria za všetko. Neopakovateľný humor mnohí milujú a na jeho knihy sa tešia dlho vopred.

Autor: Ikar

O čom je jeho nová kniha Pomsta je sladká, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ikar? Ako reaguje človek, ktorému skočíme na otlak? Možno v hneve vykladá smetiaky na miesta, kde vám dokonale prekážajú, správa sa drzo a nepriateľsky, možno vám doškriabe auto, nahucká psa na vaše sliepky…

Prieky, zvady a schválnosti sa takmer v rovnakej podobe vyskytujú na celom svete. A presne to sa dá speňažiť! Dôkazom toho je originálny podnikateľský nápad – vznik akciovej spoločnosti Pomsta je sladká.

Začalo sa to úžasne! Už niekoľko dní po prvej vlne reklamnej kampane prišli riaditeľovi firmy Hugovi Hamlinovi desiatky objednávok. Väčšine išlo o číre šialenstvo: traja záujemcovia sa chceli navždy zbaviť svokry, jeden žiadal o pomoc pri dobytí Albánska, ďalší sa túžil pomstiť vlastným démonom.

Jedného dňa Huga navštívila svojrázna dvojica klientov a jeho život sa od základu zmenil, keď zistil, že všetci traja majú spoločného nepriateľa.

Ukážka z knihy:

Jenny roztržito civela von kaviarenským oknom. „Pomsta je sladká,“ povedala odrazu. Kevin odvetil, že aj on o nej sníva. A koho má Jenny na mysli? Victora Alderheima, alebo celú sprostredkovateľňu práce? „Ani jedno, ani druhé. Ale tam v tom výklade je nápis Pomsta je sladká, a. s.“ Kevin sa pozrel naznačeným smerom. „Čo to má byť? Znie to, akoby pomstu predávali v konzerve.“ „To by bolo skvelé,“ prikývla Jenny. „Podľa teba by na Victora stačili štyri? Po dve od každého z nás?“ Keby bol život taký jednoduchý! No aj keby čírou náhodou na druhej strane cesty predávali balenú pomstu, pravdepodobne by za ňu žiadali peniaze. „Nijaká firma predsa nerobí zadarmo,“ ozval sa Kevin. „Koľko pomsty by nám podľa teba predali za dvesto korún?“ „Mínus sto, tie sme práve minuli na kávu,“ opravila ho Jenny. „To sa vopred nikdy nedá vedieť. Prezleč sa, ideme tam."

Jonas Jonasson sa narodil a vyrástol vo švédskom Växjö. Po štúdiu jazykov na univerzite v Göteborgu pracoval ako novinár, neskôr sa venoval konzultačnej činnosti v oblasti médií a nakoniec založil vlastnú mediálnu agentúru OTW.

Po dvadsiatich rokoch práce sa rozhodol radikálne zmeniť život, predal všetko, čo mal, a odsťahoval sa na juhovýchod Švédska. Neskôr žil vo švajčiarskom kantóne Ticino, kde dokončil svoj celosvetovo úspešný debut Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol (IKAR 2013).

Od roku 2010 žil so synom na ostrove Gotland, ten sa napokon rozhodol opustiť, „vyliezť z okna“ a presťahovať sa na ostrov Liding.

Vo vydavateľstve IKAR vyšli aj ďalšie jeho diela Analfabetka, ktorá vedela počítať (2014), Zabijak Anders a jeho priatelia (2016) a Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí (2018). Tohto roku mu vyšiel nový román Pomsta je sladká.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#román #Pomsta je sladká #literatúra #kniha #Jonas Jonasson
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku