Takmer sto pôvodných slovenských kníh sa v tomto roku uchádza o titul najlepšia slovenská pôvodná próza. Prinášame prehľad nominovaných diel.
Tridsaťročný Bernardini sa vydával za skutočných ľudí pohybujúcich sa v literárnom svete - vyhľadávačov talentov či predstaviteľov vydavateľstiev.
Autorka knižky Etymológia záhadná aj zábavná Ivana Krekáňová nedá dopustiť na žiadne slovo. Predsa sú však niektoré slová jej srdcu milšie než iné.
Zoru Jesenskú vidím trocha zapýrenú, očarenú manželom Jánom Roznerom, ktorý bol od nej o trinásť rokov mladší. Spočiatku boli rivali, potom sa zaľúbili.
Príbehy o tom, že život je často iný, ako sme si ho predstavovali, príbehy zo psychoterapie, príbeh bohémky, lekárky, milenky, matky... a jej manžela, okružný let našou Galaxiou v knihe Vesmír aj trinásť originálnych poviedok.
Juraj Šebesta nám priblížil zákulisie knižného „Oscara“ a svojej tvorby.
Island je najlepším miestom na svete pre ženy. Táto vzdialená a málo známa krajina je podľa Svetového ekonomického fóra najúspešnejším štátom sveta v snahe o rovnosť medzi mužmi a ženami. Prečo sa práve v tejto malej ostrovnej krajine ženám darí najlepšie? Odpovede hľadá prvá dáma Islandu, manželka prezidenta Eliza Reid vo svojej knihe.
Vášniví čitatelia si už viac ako rok môžu zaobstarať nové knihy za staré. Mnohí vďaka tomu získajú knižky, ktoré boli roky vypredané a nedali sa nikde zohnať.
Čo so zvyškami jedla v kuchyni, kus histórie zabalenej v napínavej krvavej detektívke, za tajomstvami starých majstrov, ktorí vyrábali fujary a píšťaly, príbeh mrazivej pomsty, aj život Alžbety II.
Bol jedným z najuznávanejších expertov na českú a slovenskú literatúru v anglicky hovoriacich krajinách a podľa priateľov tvrdý kritik akejkoľvek hlúposti.
Vinočná poviedka z tiesňovej linky 155? Július Pavčo ju poslal do redakcie ako symbolické poďakovanie operátorom na linke 155. Aby sme na ich dôležitú prácu nezabúdali. Na linke budú mnohí aj na Štedrý večer.
Osudom ľudí, ktorí sa nesklonili ani pod tlakom represií komunistického režimu, venoval knihu Ako umiera hotelier (1998).
Emotívne príbehy, napínavé krimi, príbehy silných žien aj osamelých detí, radostné aj bolestné, no vždy zaujímavé čítanie. Vyberte si z vianočnej ponuky.
Matejkova novinka v sebe ukrýva text hodný vyspelého čitateľa. Zložité filozofické prístupy v rôznych stratégiách presadzovania svojej pravdy sú doplnené o jednoduché a vtipné príklady.
Trójska vojna, zbierka liečivých príbehov, úloha vzájomne prospešnej spolupráce vo svete zvierat aj ľudí, odvážny román o tom, čo žena získa a stratí, keď sa stane matkou aj príbeh o mačke, ktorá zachránila knihy.
Hviezdna brána je krehký vianočný príbeh pre deti a dospelých zo súčasného sveta, ktorý vás svojou hĺbkou naladí na blížiace sa sviatky. Zázraky sa stávajú. Niekedy jednoducho neexistuje iné východisko.
Poľský reportér a spisovateľ Witold Szablowski predstavuje ľudskú spoločnosť cez kuchyňu. V najnovšej knihe sa dozviete, čo mali na tanieri vládcovia Kremľa od cára Mikuláša cez Lenina a Stalina až po Putina, ale najmä to, čo za posledných sto rokov odtiaľ servírovali svojej krajine a svetu.
Čarovný príbeh o živote s koňmi a o rodinnej dráme, jeden deň v živote troch zaujímavých žien, z ktorých jedna je Virginia Woolfová, romantika s čarom Vianoc, dve odlišné ženy, ktoré spojí náhoda aj vyšetrovateľ, čo pátra až na samom dne zla.
Pozostalosť obsahuje zhruba 150 nevydaných textov a tiež Bernhardovu korešpondenciu s ďalšími známymi spisovateľmi.
Bajaja v roku 2010 získal Štátnu cenu za literatúru za román "Na krásné modré Dřevnici", ktorý bol jeho posledným.
Vedúci ABL Merval Pereira označil jej smrť za veľkú stratu pre brazílsku literatúru, pričom sa o Piňonovej vyjadril, že bola pravdepodobne najväčšia brazílska spisovateľka súčasnej doby.
V tomto akčnom románe Dušana Taragela vopred viete, že všetci hlavní hrdinovia zomrú, no ľutovať ich nebudete. Neviete však, ako sa to stane a prečo.
Aj slovenská kinematografia má svoje špecifické témy, motívy či fenomény, ktoré stojí za to odhaliť a pomenovať. Práve na ne upriamuje pozornosť nová publikácia zo Slovenského filmového ústavu.
Najprv zažila veľké sklamanie, keď na jej prvú autogramiádu prišli len dvaja ľudia, no len čo sa posťažovala na sociálnych sieťach, utešovali ju takí slávni autori ako Stephen King či Margaret Atwoodová.
O tom, že autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová mala problém nájsť vydavateľa pre dnes najúspešnejšiu detskú knihu na svete už dávno vieme. Nebola však jediná.