Oscara má Cotillard, Bardem i Coenovci, Irglová bodovala piesňou + VIDEO

Oscary sa rozdávajú v Amerike, no tešili aj na starom kontinente. Pozláteného fešáka si domov odnášala Francúzka Marion Cotillard, Španiel Javier Bardem aj Češka Markéta Irglová. V kategórii najlepší film zvíťazila snímka Táto krajina nie je pre starých.

24.02.2008 23:38 , aktualizované: 25.02.2008 05:54
Zľava: Daniel Day-Lewis, Tilda Swinton, Marion... Foto:
Zľava: Daniel Day-Lewis, Tilda Swinton, Marion Cotillard a Javier Bardem - tak si spolu priťuknime.
debata

+ Galéria hviezd na červenom koberci 80. Oscarov

Násilný temný, no rozhodne bravúrne nakrútený film z dielne bratov Coenovcov si vybrala Americká filmová akadémia za víťaza jubilenjného 80. ročníka Oscarov, ktoré sa udeľovali v noci z nedele na pondelok v Los Angeles. Bratia Ethan a Joel sa pre sošku pozláteného fešáka vracali priamo zo zákulisia. Len pár minút predtým si totiž prevzali cenu za najlepšiu réžiu. Snímka Táto krajina nie je pre starých tak úspešne premenila hneď štyri nominácie z ôsmich. Coenovci sa radovali aj z trofeje za scenár a cenu získal aj Javier Bardem v kategórii herec vo vedľajšej úlohe.

Jubilejný 80. ročník Oscarov pritom kompletne ovládli herecké esá zo starého kontinentu. Cenu pre najlepšiu herečku si odniesla Francúzka Marion Cotillard a po dlhom čase sa tak stala európskou herečkou, ktorá zvíťazila v hlavnej kategórii. Pred ňou sa to podarilo len Sophii Loren. „Veľmi vám ďakujem, otriasli ste mojím životom. Ďakujem láske, ďakujem životu a som rada, že v tomto meste naozaj žijú anjeli,“ rozcítene hovorila stískajúc v ruke pozlátenú sošku Cotillardová. Dojatie ovládala len sťažka a cestou do zákulisia v sprievode Foresta Whitakera sa úplne rozplakala.

Jednu sošku už domá má Brit Daniel Day-Lewis, no aj tá ďalšia, ktorú získal za výkon vo filme Čierna krv, ho potešila. Ďakoval svojim kolegom a predovšetkým manželke Rebecce Miller. Favorizovanému hercovi, ktorý stvárnil chamtivého ropného magnáta v réžii Paula Thomasa Andersona, odovzdala cenu krajanka Helen Mirren. Rovnako ako víťazstvo v kategórii najlepší herec splnilo očakávania a prognózy na víťaza, stalo sa tak aj v prípade režisérskej kategórie. Cenu si odniesli bratia Joel a Ethan Coenovci, ktorí spoločne nakrútili násilný a temný film Táto krajina nie je pre starých.

Ďakovná reč Glena Hansarda a Markéty Irglovej

O emotívnu reakciu sa postaral aj írsky hudobník Glen Hansard, ktorý si odniesol s Češkou Markétou Irglovou sošku za najlepšiu filmovú pieseň. Akademici ocenili skladbu Falling Slowly a pri ďakovačke nastal aj netradičný moment. Moderátor Jon Stewart po reklamnej prestávke pozval späť Markétu Irglovú, pretože pre krátky čas nemala šancu poďakovať. „Táto cena je dôležitá pre všetkých nezávislých hudobníkov. Je dôkazom toho, že sny sa môžu splniť. Nebojte sa snívať a dúfať, že nádej nás všetkých spája,“ odkázala z pódia česká hudobníčka.

Pesnička Falling Slowly – live na Oscaroch

Oscarový ceremoniál bol pri tom plný zaujímavých, spontánnych a milých ďakovačiek. Napríklad herec vo vedľajšej úlohe javier Bardem sa rozhovoril v rodnej španielčine, aby pozdravil svoju rodinu a blízkych, jeho kolegyňa Tilda Swinton si zase zažartovala na účet Georga Clooneyho. „Bolo príjemné vidieť Georga v obleku, ale poviem vám, že to nie je nič proti tomu kostýmu Batmana s bradavkami. To si doma púšťam denne,“ rozosmiala Swinton celú sálu z pódia, kde si prevzala cenu za výkon vo filme Michael Clayton.

Cena pre najlepší cudzojazyčný film putovala už druhý rok za sebou do nemecky hovoriacej krajiny. Po minuloročnom víťazovi z Nemecka sa tentoraz tešili Rakúšania – konkrétne režisér Stefan Ruzowitzky, ktorý nakrútil snímku Diablova dielňa.

Prvou soškou, ktorá spoznala v slávnostný večer majiteľa, bol Oscar za kostýmy. Odniesla si ho kostymérka Alexandra Byrne za odevy vo filme Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek. Nasledovala cena za najlepší mejkap – odniesli si ju Francúzi Didier Lavergne a Jan Archibaldová, ktorí vytvorili podobu filmovej Edith Piaf. Dôvod na radosť mal opäť aj režisér Brad Bird. Jeho animovaná rozprávková komédia Ratatouille nadchla divákov i akademikov a právom si odnášala domov cenné zlato.

Muzikál Sweeney Todd bodoval len v kategórii o najlepšiu výpravu a film Pokánie zo siedmich nominácií získal Oscara za hudbu (Dario Marinnelli). Komédia Juno podľa očakávania premenila nomináciu v kategórii pôvodný scenár. Oscara si odniesla dojatá Diablo Cody. Mimoriadne sa darilo filmu Bournovo ultimátum. Z troch nominácií uspel na sto percent – ceny boli za strih a zvuk.

Alexandra Byrne si odniesla cenu za najlepšie...
Amy Adams zaspievala pesničku z muzikálu...
+32Manželia Johnny Depp a Vanessa Paradis na...
debata chyba