Pýtajte sa Davida Kollera

David Koller
Autor: Robert Hüttner, Pravda

Hudobníka a speváka Davida Kollera vnímajú fanúšikovia najmä v spojení s kapelou Lucie, či ako sólového umelca. V Bratislave sa však predstaví so zoskupením Jasná páka. Skupina, ktorú kedysi spoluzakladal s Michalom Ambrožom, pôvodne mala hrať len jeden koncert v roku 2008 pri príležitosti otvorenia multikultúrneho centra Meet Factory, napokon však z toho bolo znovuspojenie starých kamarátov a hudobných talentov a v jeho línii sa momentálne odohráva aj koncertné turné.

Jedna z jeho zastávok neobíde ani Bratislavu a aj pri tej príležitosti David Koller prijal pozvanie redakcie Pravda.sk na online rozhovor s čitateľmi. Pýtať sa ho môžete už vo štvrtok 11. septembra od 11.30, pričom odpovedať začne o hodinu neskôr.

Pre najzaujímavejšiu otázku máme tiež pripravené dva lístky na koncert kapely Jasná páka v bratislavskom Babylone, ktorý sa uskutoční 25. septembra a na ktorom zaznejú staršie skladby kultovej formácie, ale aj novinky z tohtoročného 2CD Černá deska.

Prečo ste sa zapojili do v podstate slovenskej kampane Ak by som bol gej, zmení sa niečo? - Gajko

Počul som o výrokoch v minulosti veľmi dôveryhodného farára Mariána Kuffu, ktorý sa stará o ľudí okolo seba a ktorý túto problematiku zjavne nezvláda, a keďže mám pár kamarátov, ktorí sú orientovaní homosexuálne a viem, že sú to slušní ľudia, tak vôbec nechápem, prečo takýto človek, navyše člen partie, ktorá hlása Kristove pravdy, prečo sa mu vôbec dostáva akejkoľvek pozornosti, Nechápem ľudí, ktorí môžu mať výhrady voči tomu, ako niekto žije. Príde mi to v dnešnej dobe veľmi lacné a nebezpečné. Navyše, keď majú katolíci za sebou toľko škandálov s prznením detí.

Ktoré obdobie s kapelou Lucie bolo najkrajšie a ktoré najhoršie? - MIlan

Pozerám sa dozadu vždy len s optimizmom a prežívam tie veci veselo, pretože nechcem nosiť v sebe žiadnu zlobu alebo hnev voči niekomu. Takže vlastne neviem. Ale keď už sme pri tých dlhodobých vzťahoch – a my sme s Lucie boli intenzívne spolu vyše osemnásť rokov – každý kto ho mal, vie, čo to obnáša.

Dobry den, ako dlhorocnu fanusicku skupiny Lucie, ktora bola podla mna jednou z najlepsich kapiel svojej doby, by ma zaujimalo, ci planujete zopakovat uspesne nedavne turne Lucie? Mimochodom, prajem vsetko dobre, a nech sa Vam dari i v solovych projektoch :) - Lucia

Vlastne sme sa o tom vôbec nebavili s Lucie. To, čo sme tento rok prežili, bolo dosť intenzívne. Mysleli sme si, že to bude len päť koncertov, nakoniec ich bolo dvanásť. Užili sme si to, myslím, že ľudia – fanúšikovia tiež, ale teraz si dávame pauzu. Máme svoje projekty a kapely a nechceme o ne prísť.

Vždy ste sa angažovali vo verejných veciach a nebáli sa vyjadriť svoj názor bez ohľadu na dôsledky. Aký máte pocit z toho, čo sa deje medzi Ruskom a Ukrajinou? Ako sa v tom má človek vyznať...čo je pre Vás dôveryhodný zdroj informácií? - Michal

Určite nie bývalý člen KGB. A som rád, že sme sa my ako Česi a Slováci dokázali viacmenej na všetkom zhodnúť. Nedokážem si predstaviť, že by sme medzi sebou bojovali o Ostravu alebo Malacky.

Vy ste boli chvíľku partnerom Slovenky. Tak čo hovoríte na slovenské dievčatá? Však sme super :) - Janulka

Môžem to len potvrdiť, následok tohto vzťahu jazdí so mnou po koncertoch a hrá na bicie.

Zrdavim vas pan Koller, chcem sa spytat, ci nejake nove projekty budu aj s Lucie. Nechystate nove cedecko? - Peter

Lucie 5. júla upadla do kómy a bude čakať na to, až ju nejaký princ zase pobozká a ona vstane ako Šípková Ruženka. Dúfam, že to nebude ako vo filme Pedra Almodovara Hovor s ňou. Inak, ja pripravujem album a v nedeľu v štúdiu začíname robiť na novom singli s mojou kapelou.

ja neviem co sa mam spytat, vidim tvoju sympaticku tvar a usmievam sa aj ked prsi :-D Pekny den Davide, a tesim sa na koncert v Babylone! - Sandra

Ďakujem. Môžem povedať takú dnešnú novinku, že s nami tam budú hrať aj Karpatské chrbáty. Teraz mi to potvrdil Braňo Jobus. Budú hrať bigbít rovnako ako my. Díky, Braňo.

Zdravím David! Zažili ste zlaté časy hudobného priemyslu, keď sa albumy predávali v státisícoch. Dnes je všetko inak. V digitálnych časoch majú ľudia pocit, že za námahu hudobníkov netreba platiť vôbec. Ako vidíte budúcnosť distribúcie hudby? Majú dnes ešte hudobné vydavateľstvá ako také zmysel? - Michal

V pondelok ma prekvapilo, že U2 vydali svoj nový album a dali ho na stiahnutie zdarma. Určite, ak by im Apple nezaplatil, tak by to neurobili. A myslím si, že to je proti zákonom akéhokoľvek obchodu. Každá moja platňa stojí od 600-tisíc do 2 miliónov a niekde na to človek zohnať musí. Sponzorov muzika nezaujíma, pretože nebeháme s číslom na chrbte za loptou. Takže si na to musíme zarobiť inde. Ale ja osobne si rád za moje kapely, ktoré počúvam, zaplatím. Ale nie som z toho smutný, myslím si, že sa to zase nejako zrovná. Za knižky alebo za obrazy, alebo iné umenie si ľudia tiež platia.

Jasna paka - Konec nočních toulek - skvelá skladba, ale mám Dávid inú otázku...prečo Lucie v máji na koncerte v Košiciach nehrala skladbu Chci zas v tobě spát ? - Helena

Chceli sme s kapelou Lucie hrať len pesničky, ktoré vznikli v kapele Lucie a Chci zas v tobě spát vznikla na mojej sólovej platni. Rozhodli sme sa teda na koncerte ju nezahrať. Ďakujem za reakciu na Konec nočních toulek.