Recenzia: Fidelio roztrhaný takmer na franforce

Napriek tomu, že operný súbor SND momentálne nedisponuje pre hlavné úlohy Beethovenovho Fidelia domácim speváckym obsadením, vedenie sa rozhodlo, že titul nasadí.

33- fidelio 3x
an Vacík (Florestan) a Maida Hundeling (Leonore) v inscenácii Beethovenovej opery Fidelio.
Autor:

Na plagáte chýbal tri desaťročia, čo nie je nijako alarmujúci fakt. Sú diela s dlhšou absenciou alebo v Bratislave dosiaľ nepoznané.

Hlavným problémom nie je hudobná stránka inscenácie, ale vizuálna. Tá splošťuje hlavnú ideu diela, spochybňuje jeho vznešené a čitateľné posolstvo. Martin Bendik po deväťročnej odmlke nič nezmenil na svojej provokatívnej a nedôverčivo skeptickej estetike. V Beethovenovej jedinej opere takmer nezostal kameň na kameni. Väzňov nahradil spoločnosťou podivných figúrok, tyraniu v politických žalároch posunul do „násilia“ spôsobeného monitorovaním verejných priestorov kamerami. Dvojročnou internáciou vysilenému Florestanovi stanovil psychiatrickú diagnózu, do úst Pizarra vložil neznámy text v slovenčine (opera znie v nemeckom origináli) a záver, ústiaci do morálneho étosu, zamenil na persiflujúcu ľudovú slávnosť. Minister so zločincom v objatí. Podľa Bendika to platí aj dnes. Názor mu neberiem, no zneužívať preň Beethovenovo dielo a jeho mravný apel je nečestné.

Maďarský dirigent János Kovács pristúpil na režisérovu hru, nuž prebral svoj diel zodpovednosti. Aj keď hudobný tvar nie je polemický. Spravil síce drobné úpravy v inštrumentácii, toleroval režisérom narúšaný hudobný tok (odpútavajúce projekcie v kľúčových dramatických scénach), na druhej strane pripravil orchester zodpovedne. Škoda vynechanej predohry Leonora III, kde sa mohli ešte väčšmi blysnúť hráči i dirigent.

V titulnej úlohe hosťujúca Maida Hundeling dokázala, že vlastní ojedinelý dramatický soprán a obe premiéry zvládla s tónovou a výrazovou intenzitou. Jan Vacík, taktiež hosť bez alternácie, upútal v árii objemom i farbou tónu a hoci v závere trocha bojoval s vyššou polohou, bol hlasovo (herectvo determinovala réžia) kvalitným Florestanom. Prijateľní sú obaja Roccovia (Jozef Benci a Jiří Sulženko), prierazné tóny s nečistými striedal Ján Ďurčo ako Pizarro. Zbor spieval farebne a presne, škoda len, že nemohol aj hrou napĺňať zmysel predlohy.

Publikum ostalo zmätené. Kto Fidelia nepoznal, nedozvedel sa, o čom Beethovenova opera vypovedá. Na prvej premiére si režisér vyslúžil bučanie, o ktoré si sám koledoval.

Hodnotenie Pravdy

  • 2 hviezdičky z 5
  • Ludwig van Beethoven: Fidelio / réžia: Martin Bendik / dirigent: János Kovács / scéna: Juraj Fábry / kostýmy: Marija Havran / premiéra v Opere SND 8. a 10. apríla
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Don Pasquale Ján Galla

Recenzia: Slovenčina komickému Donizettimu neublížila

21.03.2017 07:00

Po priaznivom diváckom ohlase na vlaňajšie naštudovanie Mozartovej Čarovnej flauty v slovenskom preklade opustila banskobystrická Štátna opera originálny jazyk aj v novej inscenácii Dona Pasqualeho.

David Radok

David Radok: Nemôžete pracovať s ľuďmi, ktorí naháňajú kopec kšeftov

17.03.2017 16:00

"Nemám žiadne divadelné vzdelanie, ale remeslo som po istom čase zvládol," hovorí s úsmevom David Radok.

arsilda

Recenzia: Operný zázrak v SND nesie meno Arsilda

14.03.2017 14:00

Asi by recenzent nemal priznať pocit, že počas generálky a premiéry si bočným pohľadom overoval, či vôbec sedí v správnom divadle.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.