Veselá vdova? Banálny príbeh, vynikajúca hudba

Príkaz vlády malej krajiny znie: mladá bohatá vdova Hana sa musí vydať za ich občana.

Adriana Kohútková a Miroslav Dvorský
Adriana Kohútková a Miroslav Dvorský v inscenácii operety Veselá vdova.
Autor:

Úlohou poveria aristokratického bonvivána Danila. Aby umlčal klebety, že ide po peniazoch, odháňa od krásky milujúcej večierky všetkých nápadníkov. Navyše, ani čas nezmazal trpkosť urážky – jeho dávna láska Hana ho pred rokmi odmietla. Od tejto zápletky sa odvíja príbeh operety Veselá vdova. Najslávnejšie a nahrávanejšie dielo Franza Lehára dodnes zabáva divákov na celom svete. A jeho valčíkové a kankánové melódie sa stali hitmi. Uvádzajú ju dokonca aj slávne operné domy.

Vo svojej jubilejnej sedemdesiatej sezóne premiéruje Veselú vdovu v piatok a sobotu bratislavské Divadlo Nová scéna. Po osemnástich rokoch sa tak opereta vracia na javisko, na ktorom mala vyhradené miesto od jeho vzniku. Inscenovali ju už v rokoch 1964 a 1985, ide teda o jej tretie uvedenie.

„Dlho trvalo, než som prišiel operete na chuť,“ priznáva Peter Oravec. Režisér, ktorý vždy sníval o réžii muzikálov – na Novej scéne sa podpísal pod Obchod na korze aj Princ a Večernica – sa s operetou stretol po prvý raz. „Myslel som si, že medzi muzikálom a operetou nie je veľký rozdiel, veď v oboch prípadoch ide o hudobno-dramatické diela. Ale je – a veľký,“ pokračuje. Príbeh Veselej vdovy je podľa neho banálny, ale Lehárová hudba vynikajúca. „Existuje populárny nový cirkus, tak som si povedal, že skúsime niečo ako nová opereta,“ hovorí Peter Oravec.

Inscenáciu postavil na troch večných a v každom čase aktuálnych témach: láska, peniaze a spoločnosť. „Veď kto by neriešil otázky typu, čo je láska? Peniaze hýbu svetom a my sa pýtame, čo všetko sme ochotní urobiť pre dvadsať miliárd eurodolárov. Okrem toho má Veselá vdova aj súčasný politický apel – štátik Balkánia si hľadá svoje miesto v Európe,“ vysvetľuje režisér.

Nie náhodou hľadali tvorcovia odpoveď na otázku: žije ešte dnes opereta? Libreto Victora Léona a Lea Steina je z pohľadu dnešného diváka prostoduchou banalitkou. „Rozhodli sme sa rešpektovať hudbu, ale príbeh odohrávajúci sa v Paríži v roku 1905 inscenačne posunúť do 21. storočia,“ hovorí Ján Strasser. Okrem toho, že sa podpísal pod úpravu dialógov a prebásnenie spevných partov, prijal aj ponuku na dramaturgickú spoluprácu.

„Zvolili sme si groteskný nadhľad, odstup a ľahkú iróniu, aby sme napovedali, že naivný príbeh plný klišé a banalít neberieme tak vážne ako v 19. storočí. Keď som nedávno videl americký muzikál La La Land, ktorý má štrnásť oscarových nominácií, uvedomil som si, že to nebol zlý nápad,“ osvetľuje Ján Strasser.

V titulných postavách sa predstavia Adriana Kohútková a Miroslav Dvorský, ktorých alternujú Blanka Jílková s Róbertom Halákom. Scénu navrhol Pavol Andraško, kostýmy Ľudmila Várossová, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu diriguje Rudolf Geri.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Milan Kňažko

Divadelnú Cenu Thálie má herec Milan Kňažko

27.03.2017 12:00

Herec Milan Kňažko si prevzal v sobotu večer v Zlatej kapličke Národného divadla v Prahe prestížnu výročnú Cenu Thálie v kategórii činohra.

Túžba po nepriateľovi Robert Roth

Túžba po nepriateľovi? Niekedy to jediné, čo ľudí spája

25.03.2017 12:00

„Svedectvo o strachu zo straty. Akejkoľvek a čohokoľvek.“ Tak charakterizuje svoju hru Túžba po nepriateľovi rakúsky dramatik Bernhard Studlar. Výrazný autor strednej generácie ju napísal na objednávku Činohry SND.

West Side Story

Muzikál West Side Story nadčasovo akcentuje prítomnosť

24.03.2017 16:00

West Side Story, jeden z najslávnejších muzikálov, je v občerstvenej a zároveň prísne pôvodnej podobe na svetovom turné. Vlani sa predstavil vo Viedni a americkí umelci prídu aj na Slovensko.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.