Dokument na kolesách privezie kontroverznú Cooltúru

Projekt Dokument na kolesách, ktorý odštartuje svoju púť po slovenských školách na jeseň, má v úmysle vzbudiť záujem stredoškolských a vysokoškolských študentov o autorský dokumentárny film, a to veľmi príznačne - premietaním filmov úspešných absolventov ateliéru dokumentárnej tvorby Filmovej a televíznej fakulty bratislavskej VŠMU.

Cooltúra Miro Remo
Režisér Miro Remo skladá vo filme Cooltúra nekompromisnú mozaiku súčasnej slovenskej nekultúry.
Autor:

Všetky projekcie zastreší lektorský úvod študentov – mladých filmových teoretikov a sprevádzať ich budú diskusie s tvorcami. Dokument na kolesách chce prispieť k trendu mediálneho vzdelávania a zároveň slúžiť ako priestor alternatívnej distribúcie dokumentárnych filmov.

Prvé premietanie je naplánované na 3. októbra o 18.30 h. V kinosále Filmovej a televíznej fakulty VŠMU bude mať premiéru kontroverzný dokument Mira Rema Cooltúra. Autor úspešných filmov Arsy-Versy či Comeback v ňom skladá nekompromisnú mozaiku súčasnej slovenskej nekultúry. Na mušku si vzal komerčné fenomény, nahliada do zákulisia najsledovanejších mediálnych produktov, poodhalil nakrúcanie televízneho seriálu Panelák aj obľúbenej relácie Modré z neba, otvoril dvere do zákulisia koncertov Rytmusa či Mike Spirita, zaznamenal politikov osobne lákajúcich svojich voličov počas predvolebných kampaní. Jeho pozornosť upútali aj bizarné podujatia ako súťaž v kopaní hrobov a venuje sa aj tradičným slovenským „obyčajom“.

Pre neusporiadané autorské práva a nesúhlas niektorých účinkujúcich zverejniť film je klasická distribúcia Cooltúry zabrzdená. Tvorcovia sa preto rozhodli nájsť cestu k divákovi prostredníctvom alternatívnej distribúcie a vzdelávacieho projektu Dokument na kolesách. „Vďaka študentským filmom som veľa cestoval a postupne som zistil, že som sa stal filmárom na plný úväzok. Dokument na kolesách som uvítal nielen ako možnosť prezentovať náš posledný film Cooltúra, ale aj ako prezentáciu Ateliéru dokumentárnej tvorby. Jedno bez druhého by totiž nevzniklo,“ hovorí Miro Remo.

Miro Remo, Jaro Vojtek, Peter Kerekes, Juraj Lehotský, Marko Škop, Robert Kirchhoff či Zuzana Piussi sú vyprofilovaní dokumentaristi s názorom, schopní inšpirovať študentov. Ich filmy pomenúvajú fenomény doby a zasluhujú si svojho diváka. Na to, aby sa Dokument na kolesách pohol z miesta, potrebuje finančnú podporu verejnosti. Na internetovej stránke Startovac.sk môžete ešte 39 dní prispieť ľubovoľnou sumou a zároveň sa tak zapojiť do súťaže o privátny masterclass s dokumentaristom Mirom Remom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Masaryk

Filmové premiéry: Ospevovaný Karel Roden ako Masaryk aj pohľad na terorizmus v snímke Nocturama

23.03.2017 16:00

Od štvrtka 23. marca si diváci v slovenských kinách môžu pozrieť francúzsku snímku Začať odznova, oceňovaný film Masaryk či sci-fi príbeh Život.

Mustangy

Televízne tipy Pravdy: Dokument o tom, že svet má stále nádej aj slávne Mustangy s Marilyn Monroe

23.03.2017 14:00

Nenechajte si ujsť to najlepšie z televíznych programov od 23. do 30. marca. Televízne tipy pre vás vybrala Helena Dvořáková, redaktorka Magazínu Pravdy.

Karel Roden Masaryk

Recenzia: Svetový Masaryk je náš

23.03.2017 12:00

Masaryk je aj napriek výhradám skvelým dôkazom, že východoeurópska filmová produkcia za Hollywoodom v ničom zaostáva a slovenský divák má ďalší dôvod odísť z kina nielen spokojný, ale aj hrdý.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.