Na Piatu loď naladí poetický animák

Ako predfilm snímky Piata loď uvidia diváci osemminútový experimentálny animovaný film 39 týždňov, 6 dní.

film, 39 týždňov, 6 dní
Záber z filmu 39 týždňov, 6 dní.
Autor:

Na jeho začiatku nebolo nič a na jeho konci sa spoluautorom filmu, poľskej animátorke pôsobiacej na Slovensku Joanne Kozuch a animátorovi Borisovi Šimovi narodila dcérka Mila.

Na základe vlastnej skúsenosti vytvorili krátky filmový denník o manželskom páre v období očakávania prírastku. Hravou formou odkrývajú rozdiely vo vnímaní tehotenstva mužom a ženou. Ich výtvarný dokument je animovanou imaginatívnou kolážou o tom, ako sa dvaja stanú rodinou. Autori vyzdvihujú krehkosť subjektívnych pocitov páru pripravujúceho sa na rodičovstvo a ich 39 týždňov, 6 dní definuje surrealisticky snová poetika.

„Piata loď reflektuje tému rodičovstva a rodiny z úplne iného pohľadu, ale zdalo sa nám veľmi zaujímavé prezentovať experimentálnu, takmer nepríbehovú animáciu spolu s výtvarne a významovo silným hraným filmom. Navyše, okrem podobnej témy, spája tieto filmy aj podobná cieľová skupina divákov. Pre náš film je to aj jedinečná príležitosť, ako ho dostať k domácemu publiku, do slovenských kín,“ hovorí filmárka Joanna Kozuch. Jej predchádzajúci animovaný film Fongopolis získal viacero významných filmových cien doma aj v zahraničí. Boris Šima stojí za výtvarným stvárnením obľúbeného detského seriálu Mimi a Líza a s jeho režisérkou Katarínou Kerekešovou spolupracuje aj na jej novom seriáli Websterovci.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Masaryk

Filmové premiéry: Ospevovaný Karel Roden ako Masaryk aj pohľad na terorizmus v snímke Nocturama

23.03.2017 16:00

Od štvrtka 23. marca si diváci v slovenských kinách môžu pozrieť francúzsku snímku Začať odznova, oceňovaný film Masaryk či sci-fi príbeh Život.

Mustangy

Televízne tipy Pravdy: Dokument o tom, že svet má stále nádej aj slávne Mustangy s Marilyn Monroe

23.03.2017 14:00

Nenechajte si ujsť to najlepšie z televíznych programov od 23. do 30. marca. Televízne tipy pre vás vybrala Helena Dvořáková, redaktorka Magazínu Pravdy.

Karel Roden Masaryk

Recenzia: Svetový Masaryk je náš

23.03.2017 12:00

Masaryk je aj napriek výhradám skvelým dôkazom, že východoeurópska filmová produkcia za Hollywoodom v ničom zaostáva a slovenský divák má ďalší dôvod odísť z kina nielen spokojný, ale aj hrdý.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.