Trh s umením rekordne rástol, predali sa diela za 14 miliárd eur

Trh s výtvarným umením vlani znovu zažil rekordný rok, keď sa na aukciách predali diela za 15,2 miliardy dolárov (asi 13,7 miliardy eur).

Warhol
Najžiadanejším umelcom na dražbách výtvarného umenia je podľa odborníkov Andy Warhol.
Autor:

Tržby aukčných siení sa oproti roku 2013 zvýšili o štvrtinu, uviedla vo svojej výročnej správe francúzska spoločnosť Artprice, ktorá trh s umením dlhodobo sleduje.

Odborníci zostavili aj rebríček stovky najžiadanejších umelcov na dražbách: na prvých troch miestach skončili Andy Warhol, Pablo Picasso a Francis Bacon, ktorých diela sa predali celkovo asi za 900 miliónov eur.

Podľa Artprice celkové tržby rastú najmä vďaka čoraz väčšiemu počtu zberateľov a investorov, raketovo stúpajúcim cenám a narastajúcemu počtu múzeí a galérií medzi kupcami – každý rok sa na svete otvorí okolo 700 nových galérií. Najväčší podiel na predajoch má čínsky trh, tamojší kupci zaplatili na dražbách celkovo päť miliárd eur. V tesnom závese sa držia Spojené štáty, kde sa vydražili diela za 4,4 miliardy eur. Z európskych krajín si najlepšie vedie Veľká Británia, nasledovaná Francúzskom, Nemeckom a Švajčiarskom.

Vlaňajší rok bol rekordný aj čo sa týka jednotlivých aukcií. Primát drží newyorská dražba siene Christie's z mi­nulého novembra, pri ktorej sa predalo 75 diel v celkovej hodnote vyše 675 miliónov eur. Rovnaká spoločnosť bola veľmi úspešná aj v máji 2014, keď predala diela za 590 miliónov eur.

V rebríčku najžiadanejších umelcov figurujú na popredných miestach najmä zástupcovia povojnového umenia: okrem Warhola a Bacona napríklad Nemec Gerhard Richter alebo Američania Mark Rothko, Jeff Koons a Cy Twombly. Z medzivojnovej a predvojnovej generácie sa v prvej dvadsaťpäťke najúspešnejších autorov na aukciách drží Picasso, Claude Monet, Amedeo Modigliani či Vincent van Gogh.

Súvisiace články:

Alexandra Barth

Alexandra Barth pozýva na výlet do sebaironickej všednosti

23.03.2017 09:00

Poriadok vecí je výstava veľkoformátových grafík Alexandry Barth a v bratislavskej galérii Kunstverein ju môžete stihnúť ešte do piatka 24. marca.

Bernie Wrightson

Zomrel tvorca hororových ilustrácií pre komiksy Bernie Wrightson

20.03.2017 12:13

Americký umelec Bernard Wrightson prehral 18. marca vo veku 68 rokov boj s rakovinou. Bol známy najmä hororovými ilustráciami komiksov spoločností Marvel a DC.

Matouš Lipus: Noc

Keď budúcnosť stráca jasný cieľ

19.03.2017 12:00

Hodiny, ktoré neprezrádzajú čas. Predpovede veštkyne, pretavené do farieb. Oblečenie, ktorého každučký otvor je zašitý.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.