Pustvopol nie je iba o folklóre

Hlavné kategórie hudobných cien Radio_Head Awards sú dobrým indikátorom, ako znie tá časť slovenskej scény, ktorá nie je prehnane experimentálna, no tiež príliš alternatívna pre publikum stredného prúdu.

Katarína Máliková: Pustvopol
Katarína Máliková: Pustvopol
Autor: Slnko Records, 2016

Tam sa nachádza aj prvotina Kataríny Málikovej, ktorá nahrala jeden z najzaujímavejších albumov tejto sivej zóny posledných rokov. Vyšli z toho štyri nominácie vrátane albumu roka podľa kritikov aj poslucháčov, čo je najviac spomedzi všetkých interpretov. Koľko cien nakoniec získa, dozvieme sa v nedeľu.

Čím dokázal album Pustvopol tak osloviť? Znie inak. A to aj v kontexte nezávislej scény. Slovenský folklór bol vždy zdrojom inšpirácie pre rôzne druhy umenia, zovšeobecnene od Ľudovíta Fullu po súčasný dizajn, od SĽUK-u až po ranú elektronickú hudbu s ľudovými spevmi, ako to robil v 90. rokoch This Is Kevin. Katarína Máliková však dokázala na ľudových motívoch postaviť celý album, a to aj napriek tomu, že väčšina skladieb nie je ľudových, ale autorských. Táto hranica sa na Pustvopole stiera.

Čítajte viac

Album otvára rovnomenná skladba, ktorá prelína ľudový hrdelný spev s elektronikou. Aj keď sa môže zdať, že úvodná skladba bude udávať smer zvyšku nahrávky, nie je to tak. Máliková sa rozhodla prebádať nielen kombináciu elektroniky a folklóru, išla tiež do cesty klavírneho pesničkárstva aj k art-rocku, z ktorého cítiť inú históriu slovenskej hudby – akúsi vargovsko-filipovsko-ursinyovskú estetiku presunutú do súčasného veku.

Táto pestrosť – aranžérska aj obsahová – je zároveň možno jednou z mála vecí, ktorá sa dá Pustvopolu vyčítať. Trpí totiž chorobou debutových albumov, na ktorých autori pracujú dlhý čas, a tak na ne chcú jednoducho „pomestiť“ čo najviac.

Na druhej strane, prvá nahrávka ukazuje, v akých polohách sa klasicky vzdelaná konzervatoristka Máliková cíti dobre. A kým atmosférou je najzaujímavejší úvod albumu so zmieňovanou elektronikou, autorsky sa najviac ukazuje v klavírnych skladbách, akými sú Cudzie svetlo a Nová krajina a aranžérsky zase, keď sa pridajú ďalšie nástroje vrátane bicích a nahrávka dostane zrazu kapelový zvuk.

Pustvopol, nazvaný podľa historickej časti Pusté pole v Telgárte, je tiež veľmi silným prísľubom, pretože môže byť začiatkom cesty veľmi výraznej novej osobnosti slovenskej scény. Je albumom, ktorý tu od posledných troch platní Jany Kirschner nevznikol. Stretáva sa v ňom výrazný talent, hlas, zdravé sebavedomie, zvedavosť a tiež chuť odolávať zabehnutým štruktúram. Či už vyhrá ceny, alebo nie, je preto jedným z albumov roka.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Věra Špinarová

Zomrela speváčka Věra Špinarová

27.03.2017 09:05

Známa česká speváčka naposledy vydýchla v nedeľu vo veku 65 rokov v pražskej nemocnici v Motole.

Elton John

Tvrdohlavý klasik Elton Hercules John oslavuje 70 rokov

25.03.2017 16:00

Rozpoznateľný rukopis vzdorujúci aktuálnym trendom. Aj tak by sa dala popísať päťdesiatročná kariéra Eltona Johna, ktorý sa počas nej stihol vypracovať na jedného z najrešpektovanejších hudobníkov.

Gorillaz

Odkaz z virtuálneho sveta: Nový album Gorillaz vyjde v apríli

24.03.2017 14:00

Anglická kapela Gorillaz vydá 28. apríla album Humanz. Novinka bude obsahovať v základnej verzii 14 skladieb, deluxe edícia bude o päť piesní bohatšia.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.