Jakub Juhás: Novoročný výstup na Jaseninu

...cez Horné Fafáky, Sebedinú, Sedlo Prieraz, Šutovu Jamu a Brložno. Miestopisná kartografia zamlčaných príbehov z hladovej doliny na juhu Slovenska, duchovný a biologický rozklad, nehybnosť, nezáujem a ničotná zemitosť vypozorovaná a vypočutá z posedov a rozhľadní počas neskorej jesene a počiatočnej zimy.

„Včera nepršalo a nebude pršať ani zajtra. Nebude pršať toľko dní, že pri spätnom pohľade miestnych obyvateľov by bola časová dĺžka medzi posledným a nasledujúcim dažďom označená slovom večnosť. Pozorovateľ hore na hrádzi dokáže vypočítať toto rozmedzie a zaokrúhliť výsledné číslo na minúty, dokáže určiť presný pokles a nárast vodnej hladiny, silu a energiu vodného toku, pozná presný počet medveďov pohybujúcich sa po jeho obchádzkovom rajóne a vie s úplnou istotou ukázať prstom na miesto nachádzajúce sa na protiľahlom brehu, kde rastú aj v neskorej jeseni kozáky. Pamätá si výbuchy spojené so stavbou nádrže, nerobí mu problém na diaľku predpovedať postupné zhasínanie svetiel v oknách domov v dedine pod hrádzou…“

Kniha debutanta Jakuba Juhása (1990), s mottom „venované mojim dedom“ je medzi desiatkou nominovaných na Cenu Anasoft litera 2017.

Rubato

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Ján Hoštaj Krátke prózy

Ján Hoštaj: Krátke prózy

24.03.2017 05:00

Krátke prózy sú bizarné poviedky o zvláštnych ľuďoch, zväčša s tragickým koncom, ale aj aforizmy odkrývajúce prekvapujúce aspekty tohto sveta ukryté pred našimi zrakmi.

Ines de la Fressange, Kniha štýlu

Ines de la Fressange - Kniha štýlu z Paríža. Buďte elegantné a chic!

23.03.2017 07:00

Volá sa Ines de la Fressange a v 80. rokoch bola módnou ikonou. Prvou tvárou značky Chanel. Pravá Parížanka, ktorá vie, ako sa obliekať a teraz sa delí so svojimi radami.

Elena Ferrante

Elena Ferrante: Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajú

23.03.2017 05:00

V tretej časti Neapolskej ságy sa z dievčat Eleny a Lily stávajú ženy. Obe sa snažia prebúrať múry väzenia, ktorým je život v biede, nevedomosti a podriadení sa.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.