Studenková s Kukurom chcú upútať mladých - Komunizmom

21.11.2008 06:00
Zdena Studenková a Braňo Kostka
Hlavnú ženskú postavu v hre Komunizmus stvárni herečka Zdena Studenková (na obrázku s partnerom Braňom Kostkom). Autor:

Atmosféru bývalého režimu chcú predovšetkým mladým divákom priblížiť autori novej hry Komunizmus v Divadle Aréna, ktorá bude mať premiéru v piatok o týždeň.

Autor námetu a herec Juraj Kukura s dramatikom Viliamom Klimáčkom v nej vychádzali zo skutočného príbehu rodiny, ktorú systém poznačil. O negatívach socializmu podľa nich dnešní mladí ľudia vedia veľmi málo.

„Je to o rodine bratislavského intelektuála, ktorý musí opustiť svoje miesto vedúce a pracuje v sklade. Rodina postupne zistí, že je odpočúvaná, otec ide na výsluch na Štátnu bezpečnosť a tam sa potom dozvedáme prekvapujúce odhalenia o nich všetkých,“ povedal novinárom dramatik Viliam Klimáček. Pre Arénu tiež napísal hru o poslednom prezidentovi socialistického Československa Gustávovi Husákovi.

Klimáček nepísal hru o socializme, ale o tom, ako vplýval na vzťahy ľudí. „Práve cez vzťahy a bežný život tej rodiny, ktorá dospeje do istého štádia deštrukcie, sa dozvieme o tej dobe strašne veľa,“ poznamenala predstaviteľka jednej z hlavných úloh Zdena Studenková. „Pretože keď niekomu rozprávate iba o nejakom systéme, nikdy si to neuvedomí tak, ako keď sa vás to osobne dotkne,“ dodala herečka.

Nepríjemné skúsenosti s bývalým režimom má aj šéf divadla Kukura. Keď v 80. rokoch legálne v Mníchove natáčal film Via Mala, nepredĺžili mu víza. V tom čase mu zomierala matka a on sa nemohol vrátiť. Inšpiráciu však nenašiel vo svojom živote, ale v nemeckých novinách. „Ten príbeh ma zaujal, pretože bol taký čítankový, absurdný, tragický,“ poznamenal Kukura, ktorý sa na scéne objaví ako otec spomínanej rodiny. 

Keďže komunistický režim padol pred 19 rokmi, dnešní dospievajúci ľudia ho už poznajú len z rozprávania či filmov. Vedenie divadla dúfa, že by ich mohla jeho hra Komunizmus upútať. „Je to dôležité, aby to nikto nemohol romantizovať, idealizovať, aby sa to nikdy nezopakovalo, aby mladí ľudia nezažili takú mladosť v takých okolnostiach ako my,“ podotkol Kukura.

Komunistický režim, ktorý v bývalom Československu vládol v rokoch 1948 až 1989, negatívne poznačil životy mnohých ľudí. „My sme to nezažili, pamätám si len Matelka. Až takto zisťujeme, aké je to žiť v strachu,“ priznal herec Ľubomír Bukový, ktorý v Komunizme hrá syna.

Herci do hry dodali aj viaceré vlastné skúsenosti. Klimáček však dodal, že i keď je jeho nová hra tragédiou, divákov má aj rozosmiať. „Nie je vylúčené, že sa celé prvé dejstvo budete dobre baviť,“ poznamenal.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku