V SkRATe padlo ďalšie tabu

"Čo bolo tabu, je dnes klišé.“ A pretože divadlo SkRAT klišé neznáša, čaká na divákov najnovšej inscenácie Tabu všetko možné, len nie to, čo očakávajú. Žiadna divadelná verzia Päťdesiatich odtieňov sivej, ale výprava do spomienok a zážitkov. Práve tie formujú a utvárajú životné pocity, o ktorých sa nehovorí.

09.04.2015 10:45
Inscenácia Tabu v divadle SkRAT definuje a... Foto:
Inscenácia Tabu v divadle SkRAT definuje a obnažuje neradostný životný pocit.
debata

Divadlo SkRAT sa po čase vrátilo k metóde kolektívnej tvorby, ktorá už dávno nie je v tomto divadle jedinou formou autorskej práce, no ešte stále v ňom má svoje výsostné postavenie. Jej výsledkom je divadelný tvar, ktorý môže byť pre nepoučeného diváka prekvapujúci. Hoci ani v prípade Tabu tvorcovia neponúkajú štandardne vybudovaný príbeh, istý dejový oblúk badateľný je.

Na jeho začiatku stojí bizarné stretnutie Tutanchamóna so súčasníkmi, ktorí sa pokúšajú svoje prázdne a smutné životy ponúknuť na odbyt iným. Nikto však o nich nemá záujem, a tak sa znova uzavrú do okruhu vlastného nešťastia. Klasická logika ustupuje pred bizarnosťou, formulovaná výpoveď pred pocitom. Vulgarizmy a ošarpanosť sú vo svojej podstate poetické, estetika všednosti sa spája s vysokou metafyzikou. Na všetkom sa dá zasmiať a zároveň treba všetko brať vážne.

Dvojhodinová inscenácia Tabu plynie možno až priveľmi rozvláčnym tempom a je vypĺňaná dialógmi, ktoré evokujú filmovú českú novú vlnu. Najbadateľnejšie sa tento princíp ukazuje počas časti, v ktorej spolu všetky postavy jedia, pijú a s pribúdajúcim alkoholom v krvi sa medzi zdanlivo banálne témy dostávajú záblesky smutnej úprimnosti. Práve v týchto všedných dialógoch sú ukryté tabuizované témy neláskavého detstva, naučenej poslušnosti a neschopnosti zaradiť sa do života. Na vyváženie však tvorcovia ponúkajú prekvapujúce sekvencie ako napríklad opernú áriu, najmä však všadeprítomný drsný humor.

Inscenácia vznikla ako kolektívne dielo Inge Hrubaničovej, Ľuba Burgra, Daniely Gudabovej, Lucie Fričovej, Milana Chalmovského a Vlada Zboroňa, z ktorých herecky najvýraznejšie pôsobia predovšetkým prví dvaja menovaní. Inge Hrubaničová hýbe inscenáciou a prechádza mnohými emocionálnymi rovinami, Ľubo Burgr zas zaujme vtipnou štylizáciou slepého, dobráckeho a trochu prostoduchého Tutanchamóna.

Inscenácia Tabu v divadle SkRAT definuje a obnažuje neradostný životný pocit. Nie je to však len variácia na tému skepsy a rezignácie. Je to súboj, ktorý vedú tvorcovia s vlastnými tabu. Najbližšia repríza predstavenia je vo štvrtok 9. apríla o 20. h v bratislavskom A4 na Karpatskej 2.

Hodnotenie Pravdy

3,5 hviezdičiek z 5

Tabu / účinkujúci a tvorcovia: Inge Hrubaničová, Daniela Gudabová, Lucia Fričová, Ľubo Burgr, Milan Chalmovský, Vlado Zboroň / premiéra: 13. 2. 2015, A4 – priestor súčasnej kultúry

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #tabu #SkRAT #Inge Hrubaničová #Daniela Gudabová #Lucia Fričová #Ľubo Burgr #Milan Chalmovský #Vlado Zboroň #A4 – priestor súčasnej kultúry