Brilantný humor Čiernej komédie je nesmrteľný

25.04.2015 10:29
Shafferova Čierna komédia rozosmieva divákov už...
Shafferova Čierna komédia rozosmieva divákov už päťdesiat rokov. Autor:

Mal to byť najdôležitejší deň ich života. Mladí zaľúbenci sochár Brindsley so snúbenicou Carol očakávajú vzácnu návštevu. Jej otca plukovníka Melketta, ktorý sa chce zoznámiť s budúcim zaťom, a navyše aj miliardára Bambergera, zaujímajúceho sa o jeho umenie. Aby na nich urobili dojem, požičajú si zo susedovho bytu vzácny starožitný nábytok, ibaže bez jeho vedomia. Zrazu však v byte vypadne elektrina. Začiatok hry Petra Shaffera Čierna komédia, ktorá má v sobotu 25. apríla premiéru v trnavskom Divadle Jána Palárika, sľubuje spleť nečakaných a vtipných zápletiek.

„Jej humor nie je len brilantný, ale hádam aj nesmrteľný. Dodnes je Čierna komédia, ktorá otvorila Shafferovi cestu na európske javiská, považovaná za jednu z najoriginál­nejších, najduchaplnejších a najzábavnejších komédií situačného žánru. A nápad, na ktorom je založená – zámena svetla a tmy – za nápad storočia,“ uviedol režisér Jiří Seydler.

Len čo nastane tma, nečakane sa vracia „okradnutý“ sused. Zjaví sa aj Brindsleyho bývalá priateľka Clea. Situáciu komplikuje vystrašená susedka a po nemecky hovoriaci elektrikár. V úplnej tme sa mladý sochár snaží všetko napraviť, no večer speje k nevyhnutnej katastrofe.

Formálny princíp hry, ktorá rozosmieva divákov na celom svete už päť desaťročí, vychádza z tradičného čínskeho divadla. „Zároveň má úžasnú tému: spoločnosť vyžaduje pokrytectvo a chce to len jednu maličkosť – nedať sa a nepodľahnúť,“ pokračoval hosťujúci režisér. Aj preto inscenoval Shafferov divadelný evergreen ako príbeh, ktorý – okrem toho, že inteligentne a spoľahlivo rozosmieva – aj kladie otázky. Napríklad: Ako sa správame, keď nás nikto nevidí? Alebo aký zmysel má pretvárka, keď nás svet vidí?

Čierna komédia napovedá, že človek by mal ukázať, aký je v skutočnosti. „Hlavný hrdina Brindsley celý život niečo predstiera, robí kompromisy. Až vo chvíli, keď ho ukryje tma, je konečne sám sebou,“ dodal Jiří Seydler.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#premiéra #Divadlo Jána Palárika v Trnave #Čierna komédia #Jiří Seydler
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku