SĽUK má za sebou mimoriadne úspešný rok

Pre SĽUK bol minulý rok bohatý na predstavenia, ale aj návštevníkov podujatí organizovaných v jeho réžii. Pre TASR to uviedla PR manažérka Lucia Sopková.

23.01.2018 07:00
Genezis SĽUK Foto:
SĽUK s predstavením Genezis naznačil presahy ľudového tanca a ľudovej hudby smerom k súčasnosti a k novým médiám.
debata (2)

Odohrali a odtancovali sme vyše 100 programov doma i v zahraničí, pokračovali sme aj v spolupráci s Radošinským naivným divadlom v predstavení Jááánošííík po 300 rokoch a v letnom období sme absolvovali viaceré predstavenia v amfiteátroch po celom Slovensku, povedala Sopková s tým, že úspešný bol aj Deň detí v SĽUK-u, ktorý už po siedmy raz organizovali spolu s ÚĽUV-om.

Do bratislavskej mestskej časti Rusovce, kde je sídlo SĽUK-u, pritiahlo podujatie viac ako 1000 návštevníkov, predovšetkým rodiny s deťmi, spresnila Sopková. Mimoriadne úspešný bol aj minuloročný premiérový program Genezis a podujatie Folk Expo Slovakia 2017 nová platforma pre folklórny priemysel. Jeho súčasťou bol odborný seminár, vystúpenie SĽUK-u, rôznych domácich i zahraničných interpretov a veľa sprievodných podujatí.

Návštevníci nás videli aj v špeciálnom spoločnom vystúpení s poľským profesionálnym súborom Šlask, koncert bol vyvrcholením projektu Južné helokanie, SĽUK okrem svojho repertoáru zatancoval spolu so Šlaskom aj vybrané čísla z ich repertoáru, doplnila PR manažérka. Pri príležitosti 65. výročia založenia súboru Šlask absolvoval SĽUK so svojím programom Krížom-krážom spoločné turné oboch profesionálnych telies v Poľsku.

V minulom roku obnovené Kino SĽUK otvorila slávnostná projekcia filmu Rodná zem režiséra Josefa Macha a v Divadle SĽUK sa konalo dvakrát slávnostné vyhlasovanie nových prvkov, ktoré boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva (NKD) Slovenska a do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany NKD na Slovensku za rok 2016 a rok 2017. Do zoznamu za rok 2017 pribudlo päť nových prvkov – Drotárstvo, Fujara trombita, Modranská majolika, Drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní a Chov plemena koní lipican v Topoľčiankach. Do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany NKD na Slovensku pribudla aktivita Dokumentácia a ochrana drotárstva v Považskom múzeu v Žiline.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #SĽUK #Genezis #Rodná zem