Dni bábkového divadla budú

Občianske združenie pri Bábkovom divadle v Košiciach v spolupráci s Bábkovým divadlom v Košiciach (BDK) organizujú už VIII. ročník festivalu Virvar – Dni bábkového divadla a hier pre rodiny. Tradičný júnový termín museli pre pandémiu nového koronavírusu zrušiť, festival sa uskutoční v termíne 3. – 6. septembra na niekoľkých miestach v Košiciach.

01.09.2020 06:00
virvar 2020 Foto:
Košický festival bábkového divadla Virvar sa tento rok presunul na september.
debata

Hlavným hracím priestorom bude bábková sála Bábkového divadla v Košiciach na Alžbetinej ulici, spolu s átriom divadla. Divadelné predstavenia, ale aj iné umelecké produkcie si návštevníci vychutnajú aj v divadle Thália, na Hlavnej ulici, pred historickou budovou Štátneho divadla Košice, pri Immaculate a na ďalších miestach.

„Občianske združenie pri Bábkovom divadle v Košiciach ako hlavný organizátor podujatia urobilo všetko pre to, aby boli dodržané najvyššie hygienické štandardy v súlade s nariadeniami hlavného hygienika SR. V priestoroch BDK bude pripravená dezinfekcia a rúška budú povinné v divadelných sálach i vo vnútorných priestoroch divadla pre všetkých návštevníkov. Kapacita divadelných predstavení bude limitovaná – kapacita bábkovej sály na Alžbetinej ulici bude 51 divákov a do átria divadla podľa nových nariadení vpustia maximálne 100 ľudí. Celkový počet návštevníkov nachádzajúcich sa naraz v areáli divadla nesmie presiahnuť 500 ľudí,“ uviedla predsedníčka OZ pri Bábkovom divadle v Košiciach Ladislava Juhászová.

Pandémia nového koronavírusu ovplyvnila aj dramaturgiu festivalu. Mnohé krajiny boli v tejto súvislosti označené za menej bezpečné a niektoré zatvorili hranice. Z tohto dôvodu sa nemohli zaradiť do programu tradiční účastníci Virvaru – divadlá z Ukrajiny či Poľska. Spomedzi zahraničných hostí sa v hlavnom programe predstavia divadlá z Maďarska, Českej republiky, Nemecka a Litvy. Diváci sa môžu tešiť na divadlo Object Project zo Szombathely, Divadlo na cucky z Olomouca, Mobiles Theater z nemeckého mesta Hofheim i Clown Boom Studio z litovskej Klaipedy. Súčasťou Virvaru bude aj festival flašinetárov pod patronátom známeho košického flašinetára Tomáša Plaszkyho. Okrem slovenských flašinetárov sa predstavia aj hostia z Českej republiky, Poľska a Litvy.

Výraznejší priestor ako po iné roky dostanú tentoraz slovenské divadlá. Diváci si vychutnajú Bábkové divadlo na Rázcestí z Banskej Bystrice, Divadlo na hojdačke zo Žiliny, Teátro Neline z Budmeríc, Divadlo SpozaVoza z Trnavy alebo Teáter Komika z Levíc. Festival otvára i uzatvára domáce Bábkové divadlo v Košiciach, ktoré sa predstaví s inscenáciami Guľko Bombuľko a Slniečko a snežní ľudkovia. Dramaturgia festivalu sa usiluje dať priestor aj mladým začínajúcim umelcom. Hneď v prvý deň festivalu vystúpia študenti z Konzervatória Jozefa Adamoviča s predstavením Polnočná omša.
debata chyba
Viac na túto tému: #bábkové divadlo