Chýba vám divadlo? Večer bude on-line!

, 11.11.2020 18:31

Chýba vám v týchto časoch trocha kultúry? Veselohru, operu aj operetu, balet či tanečné divadlo alebo koncert v profesionálnom predvedení si odteraz môžu diváci pozrieť on-line. Štát sa v časoch pandémie pokúša vzkriesiť umenie projektom Online Živé umenie.

Projekt Živé umenie štartuje predstavenie...
Projekt Živé umenie štartuje predstavenie Činohry SND Poonočná omša. Na snímke Anna Javorková (Vilma Kubišová, Emil Horvath (Valentin Kubiš) a Dano Heriban(Paľo). Autor: SND

Predstavenia sa budú vysielať na stránke navstevnik.on­line.

Online Živé umenie otvára v stredu 11. novembra o 20. hodine inscenácia Polnočná omša vysielaná naživo (stream) zo Štúdia Slovenského národného divadla v Bratislave v réžii Lukáša Brutovského. V spracovaní drámy Petra Karvaša o postojoch ľudí k udalostiam konca druhej svetovej vojny uvidíte medzi inými Emila Horvátha, Annu Javorkovú, Milana Ondríka, Dana Heribana, Petru Vajdovú, Richarda Stankeho a ďalších.

Do divadla za pár eur

Záujemcovia si vyberú program a zakúpia vstupenku cez portál návštevník.online. Vstupenky budú k dispozícii aj pár minút pred začiatkom predstavenia. Z podujatí si divák vyberie, kúpi a následne pozrie divadelný titul či koncert. Cena lístka je od 4 do 10 eur podľa typu predstavenia a sledovať ho môže celá rodina. Prvé sa do projektu zapájajú umelecké scény zriaďované ministerstvom kultúry – Slovenské národné divadlo, Štátne divadlo Košice, Divadlo Nová scéna, Štátny komorný orchester Žilina a Štátna opera Banská Bystrica. Časom majú pribudnúť aj ďalšie divadlá.

"Som presvedčená, že potešíme nielen divákov, ale aj hercov, spevákov, tanečníkov či hudobníkov a ďalších, ktorým publikum už veľmi chýba,“ uviedla ministerka ministerka kultúry Natália Milanová.

Mastný hrniec ponúkne Štátne divadlo Košice.
Mastný hrniec ponúkne Štátne divadlo Košice. Autor: Štátne divadlo Košice

Piaf aj Chaplin

Ďalšími predstaveniami, na ktoré sa diváci môžu tešiť, bude hudobno-dramatické a tanečné dielo o živote svetoznámej speváčky Édith Piaf zo Štátnej opery v Banskej Bystrici (štvrtok 19. 11.). Štátne divadlo Košice príde do vašich obývačiek so satirou o malomestskej morálke, ctibažnosti a prázdnom karierizme z pera klasika Júliusa Barča-Ivana Mastný hrniec v piatok 20. 11.

Vďaka on-line predstaveniam divadlo hrá aj v pondelok, 23. novembra Štátne divadlo Košice k vám domov pozve Charlieho Chaplina, ktorého spoznáte nielen ako večného tuláka alebo úspešného umelca, ale aj ako syna, manžela, priateľa, otca – človeka, ktorý vďaka pracovitosti i talentu zažil úspech a slávu, ale tiež osočovanie, krivdu či prenasledovanie.

V utorok 24. novembra si môžete vypočuť komorný koncert sólistov Štátnej opery s klavírnym sprievodom Pocta Lehárovi, v stredu 25. novembra je na programe tanečná inscenácia súboru Ifjú Szivek nazvaná Sedemdesiatsedem verbunkov, inšpirovaných tancami z 18. storočia pri verbovaní do cisárskeho vojska.

V piatok 27. novembra Štátne divadlo Košice ponúkne slovenskú premiéru francúzskej opery Dialógy karmelitánok. Príbeh mladého dievčaťa Blanche sa odohráva v období Veľkej francúzskej revolúcie s nedefinovanou morálkou, v ktorej je každý postavený pred osobnú voľbu medzi strachom zo života a bázňou pred smrťou.

Komický balet Svadba podľa Figara (Mozarta).
Komický balet Svadba podľa Figara (Mozarta). Autor: Štátne divadlo Košice

V sobotu 28.11. si môžu diváci oddýchnuť pri operete Franza Lehára Zem úsmevov, ktorá patrí k zlatému fondu svojho žánra. Franz Lehár nastavil latku omnoho vyššie, než bolo v dobe jej vzniku bežné. Operetu predvedie súbor Štátnej opery. V posledný novembrový deň Štátne divadlo Košice prinesie komický balet Svadba podľa Figara (Mozarta) o ideáloch, nepochopení a ľudskej hlúposti a malosti na motívy Figarovej svadby. Predstavenia divadiel sú naplánované aj na december a január.

Národné má na programe:

** V Činohre SND**

 • Morena
 • Mercedes Benz
 • Pred západom slnka
 • Sova
 • Leni
 • Ruské denníky
 • Vojna a mier
 • pre deti Lomidrevo

V Opere SND

 • operu Gianni Schicchi
 • pre deti Veľkú doktorskú rozprávku
 • Anna Franková

V Balete SND

 • v predvianocnom období balet Luskáčik alebo Labutie jazero
 • galavečer Umenie pre život

  a všetky tri umelecké súbory spoločný Vianočný program

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SND #kultúra online
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku