Scénická žatva bude online, ale potrvá dlhšie

V poradí 98. ročník najstaršieho festivalu neprofesionálneho divadla v Európe Scénická žatva sa presúva do online priestoru. Uskutoční sa v predĺženom termíne od 14. do 20. decembra.

11.12.2020 07:00
maxresdefault Foto: ,

„Pre všetkých divákov a účastníkov workshopov bude zadarmo, novinkou sú záznamy inscenácií z histórie festivalu, ktoré budú dostupné počas siedmich dní na www.scenickazatva.eu,“ hovorí Alexandra Žilavá z Národného osvetového centra (NOC), ktoré festival organizuje.

Prehliadku vlani na prelome augusta a septembra organizovali tradične v Martine. Tento rok sa mal vrchol sezóny ochotníckeho divadla a umeleckého prednesu presunúť pre pandémiu do Bratislavy. Napokon sa ochotníci predstavia priamo u divákov doma prostredníctvom online vysielania. Bude to vôbec prvýkrát v histórii takmer 100-ročného podujatia. „Nie je jednoduché vytvoriť festivalovú atmosféru Scénickej žatvy bez ľudí v hľadisku, ale chceme z tejto situácie vyťažiť najviac, ako sa bude dať,“ uviedol programový riaditeľ festivalu Matej Moško.

Diváci z celého Slovenska si budú môcť kdekoľvek a kedykoľvek od 14. do 20. decembra pozrieť záznamy vybraných ochotníckych inscenácií, zapojiť sa do workshopov a vypočuť si prednášky či nové metodické videá z produkcie NOC.

Scénická žatva je vrcholnou prehliadkou, ktorá je vyústením práce niekoľkých stoviek až tisícok divadelných súborov a jednotlivcov. Tí sa zúčastňujú na postupových regionálnych, krajských a celoslovenských prehliadkach vo všetkých oblastiach neprofesionálneho divadla.

Program a ďalšie informácie o festivale zverejní organizátor na webstránke podujatia. „Spoločne s festivalom vyjde aj časopis Javisko, ktorý sa venuje neprofesionálnemu divadlu a prednesu, so špeciálnou prílohou vzdelávacieho pexesa o zaujímavostiach z prostredia ochotníckeho divadla,“ uzavrela Žilavá.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Scénická žatva