V Košiciach sa stretnú divadelníci zo strednej Európy

31.08.2011 16:00
Tanečné divadlo z Budapešti uvedie v Košiciach...
Tanečné divadlo z Budapešti uvedie v Košiciach svoje najnovšie predstavenie s názvom Nový svet. Autor:

Už po piaty raz sa v prvý septembrový týždeň bude konať v Košiciach Festival divadiel strednej Európy. Od 1. do 4. septembra privezie do metropoly východného Slovenska 14 produkcií poľských, maďarských, českých i slovenských divadelných súborov. Najviac - osem - ich bude zo Slovenska.

Heslo 5. ročníka je – zamerané na ľudí. „Má to viac významov. Prvým je fakt, že témou väčšiny predstavení sú rôzne ľudské osudy, vzťahy medzi ľuďmi a všetko, čo s tým súvisí. Ďalší dôležitý zmysel hesla je aj v tom, že festival je zameraný na obecenstvo,“ vysvetlil riaditeľ festivalu František Ténai.

K ťahákom festivalu podľa neho patrí skupina Fekete Seretlek z Prahy s predstavením Živá hudba a divadlo v jednom. Je to pouličné divadlo. Hudobníci a herci spracovávajú tradičné ľudové motívy piesní z celého sveta a pretvárajú ich do originálnych kompozícií. Reagujú pri tom na dané miesto a situáciu okolo seba.

Ďalším magnetom by malo byť hudobno-tanečné predstavenie Nový svet, s ktorým sa predstaví Nové maďarské tanečné divadlo z Budapešti. „Premiéru mal Nový svet 27. júna. Bol súčasťou galakoncertu, ktorý ukončil maďarské predsedníctvo Európskej únie. Podarilo sa nám ho relatívne rýchlo dostať do Košíc,“ spomenul riaditeľ festivalu.

Inscenácie ako Othelo alebo Škrtič benátsky žilinského Bábkového divadla či Aucassin a Nicoletta košického Bábkového divadla pobavia malých divákov aj ich rodičov. O čosi starších poteší zas Túlavé divadlo z Trnavy inscenáciou Hamlet, alebo nález lebky.

O otvorenie 5. ročníka festivalu divadiel strednej Európy sa postará Kladivo na čarodejnicu, balet Slezského divadla Opava. Záver bude patriť predstaveniu Robinson & Crusoe. Naštudovali ho spoločne Národné divadlo Miškolc a Štátne divadlo Košice.
Pre počasie, ktoré v predchádzajúcich ročníkoch narúšalo festivalový program, rozhodli sa organizátori zmeniť hracie priestory. Novinkou bude prenos troch najväčších produkcií na veľkoplošnú obrazovku pred Historickou budovou Štátneho divadla Košice. Pre veľký záujem o neskoré večerné produkcie čaká na divákov väčší divadelný stan.

Festival divadiel strednej Európy prinesie tentoraz viac hudobno-tanečných predstavení ako po iné roky. „Je to zámer, aby sme nemuseli zahraničné predstavenia tlmočiť simultánnym prekladom či titulkami. Chceme odbúrať jazykové bariéry, aby návštevníci nemali zábrany prísť aj na inscenácie zahraničných divadelných súborov,“ dodal František Ténai.

Podrobné informácie o programe 5. ročníka festivalu divadiel strednej Európy v Košiciach sú na www.kosicefest.sk.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk