Muzikál Děti ráje príde v októbri na Slovensko

11.09.2011 09:00
Sagvan Tofi (vľavo) a Lukáš Vaculík
Protagonisti muzikálu Sagvan Tofi a Lukáš Vaculík Autor:

Bratislavskú Incheba Expo arénu ovládnu v októbri česko-slovenské hity 80. rokov. Úspešný muzikál Děti ráje režiséra Petra Novotného po dvoch úspešných sezónach v Česku prichádza na Slovensko. Ako dnes pre novinárov v Bratislave uviedol spevák a herec Sagvan Tofi, ktorý k predstaveniu napísal scenár a aj v ňom účinkuje, muzikál vznikal dlho, ale výsledok stojí za to.

Tofi povedal, že o napísanie scenára pre muzikál, v ktorom by odzneli najväčšie hity Michala Davida z 80. rokov, sa pred ním pokúšalo už mnoho autorov, ale žiadnemu sa to nepodarilo. Ako prezradil, pôvodný nápad bolo prepracovať muzikálový film Diskopríbeh (1987) režiséra Jaroslava Soukupa. Tofi sa snažil o pravý opak. „Nechcel som, aby muzikál evokoval Diskopríbeh,“ povedal novinárom. Namiesto toho, aby najskôr napísal scenár a potom sa doň pokúšal napasovať už existujúce skladby, si zvolil opačný postup – počúval hity, ku ktorým postupne tvoril úplne nový príbeh. Ponechal pritom pôvodné texty a myslí si, že sa mu to podarilo. „Nikto ich nevníma ako piesne Michala Davida, ale ako súčasť príbehu,“ uviedol so spokojnosťou Tofi.

Lukáš Vaculík, Tofiho partner z filmov Kamarát do dažďa (1988) a Vítr v kapse (1983), v novom muzikáli síce hrá, ale diváci ho spievať počuť nebudú. „Ja spievať neviem,“ povedal skromne herec s tým, že „v 50. rokoch“ s tým už ani nemá zmysel začínať. „Radšej tých divákov ušetrím,“ uviedol s úsmevom. Na samotný projekt ho údajne producenti Michal Beloušek a Viktor Mráz museli spolu s Tofim dlho presviedčať. Ako vysvetlil, mal veľké obavy, ale tiež určité predstavy, ktoré by muzikál mal spĺňať. Aj keď napokon pristúpil na nápady tvorcov, neľutuje to. „Som rád, že na mňa nedali,“ povedal Vaculík s tým, že to bolo „správne rozhodnutie“.

Producent Mráz vysvetlil, že s Tofim aj Davidom od začiatku chceli, aby sa v muzikáli ukázali nové tváre. Jediní, ktorí mali predstavovať generáciu 80. rokov mali byť Tofi, Vaculík a Iveta Bartošová, prezradil Mráz. Aj preto sa teraz môžu slovenskí diváci tešiť na 25-ročného Tomáša Löbla, ktorý sa do sveta hudby prebojoval v roku 2005 vďaka talentovej súťaži Česko hledá SuperStar. Löbl tiež účinkuje v muzikáli Ôsmy svetadiel, ktorý má dnes premiéru v pražskom divadle Kalich. Ďalším hercom v Děti ráje bude 25-ročný František Pytloun, ktorý už stihol účinkovať vo filmoch Swingtime (2007), Kvaska (2007) a v seriáloch Zdivočelá země (1997), Ulice (2005) či Ordinace v růžové zahradě (2005). Ženské postavy stvárnia 24-ročná Petra Doležalová a 19-ročná Michaela Sejnová.

Děti ráje sú pre Sagvana Tofiho prvou skúsenosťou s divadlom od ukončenia konzervatória. Ako povedal, aj keď sa toho spočiatku obával, nakoniec to skúsil. „No nezahrajte si vo vlastnom muzikáli, keď je taký dobrý,“ vysvetlil s humorom. Tvorcovia predpokladajú, že predstavenie bude mať na Slovensku úspech, pretože, ako scenárista pripomenul, hity v ňom nie sú české, ale česko-slovenské, a humor je taktiež česko-slovenský. Slováci mu preto podľa neho budú rozumieť, dodal.

Muzikál, ktorý v Česku v rámci 286 predstavení videlo spolu 249-tisíc ľudí, si slovenskí diváci budú môcť pozrieť od 12. do 16. októbra. Pre vysoké nároky na priestory, v ktorých je potrebné postaviť zložitú, drahú scénu, to bude zatiaľ možné iba v Bratislave.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku