Prichádza Slnečný cirkus

Po takmer tridsiatich rokoch od svojho vzniku prichádza prvý raz na Slovensko slávny Cirque du Soleil. V slovenskej premiére sa predstaví už v stredu 15. februára o 20. h na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, kde bude vystupovať až do nedele.

15.02.2012 14:00
Cirque du Soleil príde vo februári do... Foto:
Cirque du Soleil
debata

Slovenskému publiku predvedie cirkus na pódiu s rozmermi 34 krát 20 metrov svoje predstavenie Saltimbanco. To je medzi putovnými predstaveniami Slnečného cirkusu najstaršie. Premiéru malo roku 1992. „Je to obdivuhodná zmes commedie dell’arte a štipky rockového koncertu,“ zhodnotil predstavenie podľa organizátorov americký denník New York Times.

„Je to šou, ktorá otvára dvere do sveta cirkusu. Nie je postavená na žiadnych animačných trikoch, ale svoju silu stavia predovšetkým na bohatej škále artistických kreácií,“ povedal Českej televízii hovorca cirkusu Maxime Charbonneau pred vyše rokom, keď cirkus predviedol Saltimbanco v Prahe. „Je to klasická šou s akrobatmi. V žiadnom predstavení Cirque du Soleil nie sú zvieratá,“ povedal pri tej istej príležitosti televízii Nova český akrobat Jakub Plšek, ktorý v Saltimbanco účinkuje.

Názov šou pochádza z talianskeho saltare in banco, čo znamená skákať na lavičke, a predstavenie skúma „mestské zážitky vo všetkých ich formách“. Témou vizuálne a akrobaticky fascinujúceho predstavenia je aj multikulturalizmus a miešanie kultúr. S predstavením príde do Bratislavy vyše 50 artistov a hudobníkov z 20 krajín sveta. Každú šou sprevádza naživo 5-členná kapela s dvomi spevákmi.

Organizátori predstavení sľubujú „závratnú akrobaciu a neuveriteľné atletické výkony v sólových aj skupinových číslach. Od zdanlivo nepredvediteľného balansovania, skokov a piruet cez vystúpenia s čínskymi tyčami až po akrobaciu na ruskej hojdačke“. Jedna z tanečníčok zase šou pre stránku dancelife.com opísala ako „explóziu farieb a radosti na pódiu“.

Okrem premiéry bude Cirque du Soleil vystupovať v Bratislave až do soboty každý večer o 20. h. V piatok a v sobotu sú predstavenia aj o 16. h, v nedeľu môžete Slnečný cirkus na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu vidieť o 13. a 17. h. Predstavenie trvá zhruba dve a pol hodiny vrátane 20-minútovej prestávky.

Keď Cirque du Soleil roku 1984 začínal v Kanade, zamestnával 73 ľudí. Dnes ich je 5-tisíc, z toho 1 300 artistov z vyše 50 krajín sveta. Dnešný Cirque du Soleil sa skladá z viacerých súborov. Niektoré sú usadené na jednom mieste, iné cestujú po svete. Vo svojom repertoári má cirkus vyše 20 predstavení na najrôznejšie témy. Jedným z posledných je šou Michael Jackson: The Immortal World Tour, ktorá je venovaná zosnulému kráľovi popu.

Predpokladá sa, že iba v roku 2012 si vystúpenia Slnečného cirkusu pozrie okolo 15 miliónov ľudí. Celkovo už cirkus privítal okolo 100 miliónov návštevníkov.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy