Duša pútnika zakúša existenciu na zimnej ceste

V jednej z najkrajších divadelných budov v strednej Európe, v Historickej budove Štátneho divadla Košice sa v týchto dňoch pripravuje jedinečný projekt – scénické stvárnenie piesňového cyklu Franza Schuberta Zimná cesta v podaní slovenského tenoristu Pavla Bršlíka a klaviristu Róberta Pechanca.

02.03.2021 07:00
winterreise brslik  1 Foto:
Tenorista Pavol Bršlík počas príprav piesňového recitálu Franza Schuberta Zimná cesta v Štátnom divadle Košice.
debata

Predstavenie bude možné sledovať prostredníctvom streamu na portáli navstevnik.online.

"Sme poctení, že naše divadlo v týchto náročných časoch mohlo privítať svetoznámeho slovenského tenoristu Pavla Bršlíka, ktorý do Košíc prináša exkluzívny piesňový recitál Franza Schuberta: Winterreise (Zimná cesta), spolu s klaviristom Róbertom Pechancom. Schubertova Zimná cesta je existencionálnou výpoveďou mladého muža, ktorý zažíva nešťastnú lásku a vydáva sa na cestu zimnou krajinou a v širšom zmysle aj filozofickým vyjadrením človeka na ceste životom. Už čoskoro pozveme našich divákov, aby sa stali sprievodcami na jeho ceste,“ hovorí riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern-Tóth.

Diváci sa môžu tešiť na výnimočný hudobný zážitok, ktorý je umocnený aj živým vizuálom Bei Kolbašovskej v réžii Antona Korenčiho. V týchto dňoch prebieha natáčanie piesňového cyklu na javisku Historickej budovy a o online uvedení budeme divadlo čoskoro informovať.

Piesňový cyklus „Zimná cesta“ už Pavol Bršlík s veľkým úspechom koncertne uviedol pred pol rokom v Bratislave, spolu s klaviristom Amirom Katzom. Na týchto koncertoch obaja umelci spoločne uviedli do života aj rovnomenné CD.

„Cyklus dvadsiatich štyroch piesní, ktoré v dvoch várkach skomponoval Franz Schubert na texty nemeckého básnika Wilhelma Müllera, patrí do kmeňového repertoáru mnohých sólistov. Nielen tenoristov, ktorým bola skladba pôvodne určená, ale prakticky ju prijali umelci všetkých hlasových odborov.

Viedenský rodák Franz Schubert žil len 31 rokov a v posledných piatich rokoch jeho bohémsky životný štýl poznačil v tej dobe neliečiteľný syfilis. V čase komponovania Zimnej cesty (1827) bol už fyzicky i psychicky ovplyvnený chorobou, čo sa svojím spôsobom odzrkadlilo vo výbere témy a v jej spracovaní. Skladateľ bol ešte väčšmi vnímavý na pochmúrne, zavše melancholické, inokedy depresívne nálady, z jeho myslenia sa vytrácala perspektíva i optimizmus.

Dvadsaťštyri piesní tvorí kontrastný oblúk naplnený rozmanitými náladami, sprevádzajúcimi dušu pútnika mrazivou krajinou s beznádejným koncom.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Štátne divadlo Košice