Laureátom Krištáľového krídla je aj Karol Horák. Ceny rozdajú koncom júna

Už 24. ročník udeľovania cien Krištáľové krídlo pre významné osobnosti Slovenska sa tento rok uskutoční 20. júna v exteriéri historického Šimák Zámku Pezinok. Spomedzi nominovaných rozhodli členovia odbornej poroty o laureátoch ocenenia Krištáľové krídlo v deviatich kategóriách a odovzdané budú počas galavečera aj dve mimoriadne ceny.

10.06.2021 14:00
Karol Horák Foto:
Karol Horák, divadelný pedagóg, dramatik a vedec je jedným z laureátov Krištáľového krídla.
debata

Krištáľové krídlo každý rok oceňuje významné osobnosti Slovenska v oblasti vedy, kultúry, filantropie či športu. Z dôvodu pandémie koronavírusu sa musel galavečer 24. ročníka Krištáľového krídla viackrát presunúť.

Galavečer Krištáľové krídlo sa uskutoční 20. júna a v priamom prenose ho odvysiela RTVS na Jednotke so začiatkom o 20.30 h. Udeľovanie cien Krištáľové krídlo pre významné osobnosti Slovenska sa bude tento rok konať v historickom zámku – Šimák Zámok Pezinok, ktorý má umocniť slávnostnú atmosféru večera. Dôležitú úlohu pri výbere miesta zohrali práve okolnosti súvisiace s pandémiou. „Aby sme zaistili bezpečný priebeh a dodržali platné protiepidemické opatrenia, rozhodli sme sa galavečer zorganizovať v exteriéri. Šimák Zámok Pezinok si nás získal svojou jedinečnou atmosférou a veľmi sa tešíme na túto príjemnú zmenu,“ vysvetlila súvislosti riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala.

Členovia odbornej poroty nominovali na ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2020 osobnosti v deviatich kategóriách. Mená laureátov sa dozvieme počas slávnostného udeľovania cien Krištáľové krídlo. Ocenení budú aj laureáti mimoriadnej ceny. Tento rok ju porota udelila Prof. MUDr. Daniele Ostatníkovej, PhD., ktorá sa celoživotne venuje výskumu mozgu a jeho funkciám, v posledných desaťročiach najmä téme autizmu a vysokoškolskému profesorovi PhDr. Karolovi Horákovi, CSc., slovenskému prozaikovi, literárnemu a divadelnému vedcovi, pedagógovi, no predovšetkým jedenému z významných súčasných slovenských dramatikov.

Galavečerom bude hostí a divákov sprevádzať moderátorská dvojica Janette Štefánková a Jakub Zitron Ťapák. V programe účinkujú Janoska Ensemble, Peter Bič Project, Ľubica Čekovská, Tereza Mašková, Juraj Podmanický z kapely Billy Barman, Dan Bárta a Lina Mayer. O slávnostnú atmosféru sa postará sláčiková sekcia symfonického orchestra Slovenského rozhlasu spolu s rytmickou sekciou pod vedením Adriana Kokoša.

Pôvodne bol galavečer naplánovaný na 7. februára 2021. Organizátori už v minulosti odmietli, aby sa podujatie presunulo do online priestoru. „Najväčšou hodnotou sú pre nás ľudia, ktorí vďaka svojim schopnostiam a neutíchajúcemu úsiliu prispievajú k tomu, aby sme sa na Slovensku mali lepšie. A to vo všetkých sférach spoločenského života. Záleží nám preto na tom, aby si laureáti mohli prísť prevziať cenu osobne a aby bol galavečer dôstojnou oslavou ich výnimočnosti. Bez nominovaných, laureátov a divákov by Krištáľové krídlo bolo ochudobnené o slávnostnú atmosféru, ktorú si zaslúžia. Preto máme radosť, že si tento výnimočný večer užijeme naplno a v bezpečí,“ dodala Katarína Srkala.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Dan Bárta #Jánoška Ensemble #Peter Bič Project #Krištáľové krídlo