Festival českého divadla v Štúdiu L+S odštartuje začiatkom novembra

Sedem večerov s kvalitnými českými komédiami ponúkne tradičný Festival českého divadla v Štúdiu L+S, ktorého 27. ročník sa začne 4. novembra.

17.10.2021 16:00
Milenky Foto:
Diváci sa môžu tešiť aj na predstavenie Dokud nás milenky nerozdelí.
debata (1)

Po ročnom presúvaní termínov vzhľadom na protipandemické opatrenia sa 27. ročník Festivalu českého divadla konečne uchádza o vašu priazeň. Ako vždy ponúka produkciu šiestich popredných českých divadiel s predstaveniami, ktorým nechýba humor. Ironický, štipľavý, láskavý, ale určite nie prvoplánový.

Tradície treba ctiť a tak ako už po niekoľko rokov, aj tento rok úvod festivalu bude patriť matadorom českého divadelníctva. Divadlo Járy Cimrmana prichádza s najúspešnejšou hrou svojej mimoriadne úspešnej kariéry. Hospoda na mítince, alebo pravda o tom, kto je ozajstným autorom slávnych operetných melódií … nám prezradí Zdeněk Svěrák a jeho družina. Pretože toto je ich jediná slovenská „štácia“, budú hrať dvakrát.

Petr Kostka, Jaroslav Satoranský a Miroslav Vladyka ako traja vojnoví veteráni v dojemnej komédii rešpektovaného francúzskeho dramatika Géralda Sibleyrasa – Hrdinové. To je aktuálna ponuka Divadla Kalich v réžii Petra Slavíka.

Peter Quilter je svetoznámy dramatik, ktorý priamo na objednávku Divadla Ungelt napísal hru Trhni si otče. Mať dospievajúceho syna nie je len tak, navyše ak žije bujarým nočným životom. V réžii Pavla Ondrucha sa v bláznivej komédii predstavia Bára Štěpánková, Petr Stach a talentovaný syn Veroniky Žilkovej, Vincent Navrátil.

Perfect Days je svetoznáma hra Liz Lochheadovej, ktorá má v Čechách úspešnú filmovú aj divadelnú verziu. Lenka Vlasáková a Jan Dolanský spolu so svojimi kolegami rozohrajú príbeh ženy, ktorej už začínajú tikať biologické hodiny a hľadá veľmi originálne riešenie. Romantická komédia pre ženy, ktoré chcú byť šťastné a mužov, ktorí sa toho neboja v réžii Petra Kracíka.

Divadlo Járy Cimrmana prichádza so svojou... Foto: Archív Divadla Járy Cimrmana
Hospoda na mítince Divadlo Járy Cimrmana prichádza so svojou najúspešnejšou hrou Hospoda na mítince, alebo pravda o tom, kto je ozajstným autorom slávnych operetných melódií ...

Dokud nás milenky nerozdelí je názov hry francúzskeho autora, odborníka na nečakané vtipné situácie, Erica Assousa. V brilantnej situačnej komédii o tom, koľko mileniek treba ku skaze dlhoročného manželstva dominujú Vladimír Kratina a Veronika Freimanová v réžii Michaely Doleželovej a v produkcii Pantheon Production.

Divadlo Bolka Polívky prichádza na festival s hrou francúzskej dvojice Pierre Palmade a Christophe Duthuron. Má názov Rebelky a v réžii Antonína Procházku sa v nej predstavia Chantal Poullain a Štěpánka Křesťanová. Tragikomické stretnutie dvoch zrelých žien, ktoré sa rozhodli, každá z iného dôvodu, vziať osud opäť do svojich rúk.

Súčasťou Festivalu českého divadla bude aj výstava „Odkaz Václava Havla v tvorbe mladých grafikov“

Tento rok si pripomíname 85-te nedožité narodeniny a 10-te výročie úmrtia prvého ponovembrového československého prezidenta Václava Havla. Študenti grafického ateliéru Fakulty dizajnu a umenia Ladislava Sutnara Západočeskej univerzity v Plzni v rámci medzinárodného projektu Svoboda, ako pohľad mladej generácie vytvorili kolekciu plagátov inšpirovaných osobnosťou dramatika a politika Václava Havla. Vystavené práce sú časťou rozsiahleho celku, ktorý bol prvýkrát prezentovaný v Prahe v roku 2019. Diela vznikali pod vedením prof. Rostislava Vaňka a doc. Kristýny Fišerovej. Výstava vznikla v spolupráci s Českým centrom v Bratislave.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #divadlo #Štúdio L+S #Festival českého divadla