Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú nádej, že dobro zvíťazí nad zlom

Spišské divadlo prináša detským divákom po roku novú inscenáciu Rozprávky z krivého zrkadla. Tvorcovia spracovali asi najznámejšie príbehy Hansa Christiana Andersena – Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo. Na nedeľu 16. apríla je pripravená predpoludňajšia predpremiéra aj popoludňajšia premiéra, pričom návštevníkov osobne príde pozdraviť slávny dánsky rozprávkar.

13.04.2023 18:00
spišské divadlo Foto:
Škaredé káčatko, ktoré sa premení na elegantnú labuť, stvárnila Kristína Kotarbová.
debata

„Hans Christian Andersen zomrel v roku 1875, ale diváci sa budú môcť odfotiť so živou sochou, ktorá ho imituje. Ponúkneme im aj ďalšie informácie, aby sa zoznámili s tvorbou a životom najslávnejšieho dánskeho spisovateľa. Málokto vie, že pôvodne sa pokúšal presadiť v divadle, ale neúspešne. Napokon ho preslávili rozprávky,“ hovorí riaditeľ divadla Radovan Michalov. Počas svojho života napísal Andersen 168 rozprávok, ktoré boli preložené do viac ako 125 jazykov.

Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri... Foto: Branislav Hanus
spisske divadlo Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena.

O moderné spracovanie tradičných rozprávok s veselými pesničkami a tancom v Spišskom divadle (SD) sa postarali tvorcovia obľúbenej Perníkovej chalúpky, dramaturg a dramatizátor Michal Babiak a režisér Viktor Kollár, ktorý je zároveň spoluautorom textov piesní. „Tieto pútavé, vtipné a často dojemné príbehy nesú v sebe silný mravný odkaz – odsudzujú nafúkanosť, hlúposť, pokrytectvo, povýšenosť a nečestné správanie. Poukazujú na to, že inakosť nemáme odsudzovať a prinášajú nádej, že dobro zvíťazí nad zlom,“ približuje výber lektorka dramaturgie SD Sofia Skokanová. Návštevníci sa prostredníctvom nafúkaného cisára, škaredého káčatka a odvážneho vojaka prenesú do zázračného rozprávkového sveta, ktorý očarí divákov každého veku.

Autorom scény je Jaroslav Valek a o vizuálne pútavé kostýmy sa postarala Eva Farkašová. Súčasťou rozprávky sú veselé pesničky, ktoré napísali Viktor Kollár a Daniel Lengyel a choreografiu k nim navrhla Natalia Bajin Litvinova. V Rozprávkach z krivého zrkadla uvidia návštevníci svojich obľúbených hercov, medzi ktorými nechýba Katarína Turčanová, Veronika Kleščová, Jozef Novysedlák, Filip Brišák, Kristína Kotarbová, Mária Brozmanová a Mária Čičvarová.

Spišské divadlo Čítajte viac Spišské divadlo má nového umeleckého šéfa, stal sa ním Viktor Kollár

Spišské divadlo nesiahlo po Andersenových rozprávkach prvý raz. Známa Palculienka mala v SD premiéru v roku 2017, Snehová kráľovná v roku 2011 a v roku 2001 inscenácia Rozprávky z klobúka uja Andersena, v ktorej režisér František Držík podobne spracoval tri príbehy slávneho rozprávkara. Hrala v nich aj herečka Katarína Turčanová, ktorá je dodnes členkou umeleckého súboru divadla. Po neuveriteľných 22 rokoch v Andersenových rozprávkach hrá opäť a na inscenáciu spomína takto: „Medzi tromi príbehmi boli takisto aj Cisárove nové šaty. Bolo to komornejšie predstavenie a jednoduchšie vo výprave, ale nie v kreativite. Hrali sme len traja, okrem mňa Anička Strnadová a Peter Cibula. Téma je tá istá – rozprávka s pesničkami, ale koncepcia, spracovanie, výrazové prostriedky sú iné. Nové predstavenie bude výpravnejšie. Dúfame, že sa divákom bude páčiť aj teraz.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Spišské divadlo #Hans Christian Andersen