Oľga Belešová ako učiteľka Dona Margarita vás postaví do pozoru

V piatok 28.4. 2023 Divadlo bez Masky v bratislavskom V-klube uviedlo svoju druhú inscenáciu Vyučovanie Dony Margarity, ktorá má podtitul “Tragikomický monológ jednej impulzívnej ženy”. Hru napísal brazílsky dramatik Roberto Athayde a hoci mala svetovú premiéru pred 50 rokmi., jej téma zostáva naďalej veľmi aktuálna.

29.04.2023 06:00
Olga Belesova vyucovanie Dony Margerity Foto:
Oľga Belešová ako učiteľka Dona Margerita v novej hre Divadla bez masky.
debata
Oľga Belešová ako učiteľka vás postaví do pozoru

Pozrite si fotografie z nového predstavenia Divadla bez masky s názvom Vyučovanie Dony Margarity

Fotogaléria
Oľga Belešová ako učiteľka Dona Margerita v...
Dve vyučovacie hodiny po 45 minút strávia...
+4Dona Margarita v podaní Oľgy Belešovej je...

Jediná postava, ktorá sa v hre objavuje, učiteľka základnej školy Dona Margarita, chce svojich žiakov vzdelávať podľa autoritatívnych metód. V hre vystupuje ako metafora moci. V inscenácii Divadla bez masky ju stvárňuje Oľga Belešová. Hra má dve dejstvá po 45 minút, ktoré prebieha ako vyučovanie. Divadelná sála sa premieňa na školskú triedu, publikum sa mení na žiakov.

Video
herečka Oľga Belešová o nevej hra Divadla bez masky

Réžie sa zhostila francúzska režisérka slovenského pôvodu Mária Záchenská, ktorá pred premiérou povedala: „Naskúšať Vyučovanie Dony Margarity 50 rokov po jej napísaní a prvom uvedení (1973) bolo hľadaním a skúmaním aktuálnosti a životaschopnosti tejto hry. Voľba Oľgy Belešovej ako interpretky Dony Margarity bola zrejmá a nad slnko jasná – nielen vzhľadom k jej širokým hereckým možnostiam, ale aj k jej schopnosti vytvoriť silný vzťah s divákom a byť v tomto vzťahu slobodná a tvorivá.“

Olga Belesova 2 Čítajte viac Ako súvisí generálska Štefánikova čiapka s Invalidom? Oľga Belešová vie, kam zmizla

Na Slovensku hra v originálnej verzii nebola nikdy uvedená. Inscenovaná bola iba francúzska adaptácia Jeana-Loupa Dabadieho s Milkou Zimkovou v 70.rokoch. Napriek tomu, že ide o debutový text Roberta Athaydea, je jeho najreprezenta­tívnejším dielom. Hra má za sebou množstvo uvedení doma (v Brazílii), aj v zahraničí. Inscenovaný bol vo viac ako tridsiatich krajinách so známymi interpretmi a režisérmi. Hra bola najväčším úspechom v divadelnom živote Annie Girardot, ktorá ju hrala s malými prestávkami takmer 30 rokov a podnikla s ňou i turné po Európe.

Po premiére bude mať inscenácia vo Véčku tri reprízy do konca sezóny. Následne bude hosťovať na viacerých divadelných festivaloch po Slovensku. Prvým z nich bude site-specific theatre festival Divné veci v Starej Turej koncom júna.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Oľga Belešová #Divadlo bez masky