Švankmajerov Hmyz uvedú premiérovo v Rotterdame

Legendárny umelec, ktorý svojou celoživotnou tvorbou ovplyvnil Tima Burtona či Davida Lyncha, jeden z najstarších stále tvoriacich filmárov sveta, ikona surrealizmu, 83-ročný český režisér a animátor Jan Švankmajer prichádza s novým, a podľa vlastných slov, aj so svojím posledným filmom.

24.01.2018 14:39
kamila Magálová Foto:
Kamila Magálová ako pani Cvrčková vo filme Jana Švankmajera Hmyz, ktorý príde do slovenských kín 15. marca.
debata

Po siedmich rokoch práce uvedie Hmyz vo svetovej premiére na festivale v Rotterdame 27. januára, v sekcii Deep Focus: Signature, ktorá uvádza výhradne diela renomovaných tvorcov. Po svetovej premiére v Rotterdame animovano-hraná čierna komédia otvorí v Bratislave 25. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest (15. – 21.3.) za osobnej účasti Jana Švankmajera. Hmyz následne vstúpi do slovenských kín.

Krčma v malom meste. Je zatvorené, stoličky sú prevrátené na stoloch. Na vešiaku visia hmyzie šaty: sukienky z krepového papiera, kartónové motýlie krídelká, pestro pomaľované aj čierne lesklé panciere chrobákov. Divadelní ochotníci skúšajú hru bratov Čapkovcov Zo života hmyzu. Režisér – Cvrček zrazu ubije pána Václava, milenca svojej ženy. Pán Kopřiva hrajúci Parazita zožerie slečnu Jitku – Larvičku. A pánovi Borovičkovi sa podarí prevtelenie do chrobáka tak presvedčivo, že nadobro opustí svoju ľudskú podobu. Hmyz sa správa ako ľudia a ľudia ako hmyz. A životy obecných divadelníkov sa začínajú prelínať s osudmi ich divadelných postáv. V hlavných hereckých úlohách sa objavia Jan Budař, Jiří Lábus a Kamila Magálová.

Bratia Čapkovci napísali divadelnú hru Zo života hmyzu v roku 1924. V tom období ešte svet nechyroval ani o fašizme, ani o stalinizme. „Hra teda nemala byť politickou satirou. Je to mizantropická hra. A jej duch je aktuálny stále. O to sa postaral koristnícky charakter novodobej civilizácie. V našom filme však táto hra tvorí len pozadie vlastného príbehu. Ale môj scenár túto mizantropiu prehlbuje, tak, ako sa prehlbuje podobnosť človeka s hmyzom a podobnosť tejto civilizácie s mraveniskom,“ povedal Švankmajer. „Nejde nám však o ‚politický‘ film, ale o film imaginatívny, ktorý ponúka množstvo možných interpretácií. Imaginácia je totiž pre nás stále onou ,kráľovnou ľudských schopností',“ dodal filmový tvorca a výtvarník, ktorý je pojmom nielen v krajinách bývalého Československa, ale na celom svete.

Českým producentom filmu Hmyz je ATHANOR, koproducentom slovenská spoločnosť PubRes. K jeho vzniku prispelo sumou 300-tisíc dolárov prostredníctvom crowdfundingovej kampane viac ako 2700 Švankmaje­rových fanúšikov z celého sveta.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rotterdam #Kamila Magálová #Febiofest #Jan Švankmajer