Kultúrne zariadenia nezaháľajú ani počas karantény

13.04.2020 12:28
muzeum michalovce
Zemplínske múzeum Michalovce. Autor:

Župné kultúrne zariadenia v Košickom kraji okrem virtuálnych prehliadok pripravili ďalšiu sériu online aktivít. Čas karantény využívajú na nevyhnutné práce, ako napríklad revízia zbierok či údržba umeleckých diel.

Zamestnanci kultúrnych zariadení, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj (KSK), nezaháľajú ani v čase, keď je vstup návštevníkov do ich priestorov zakázaný. Čas karantény využívajú na nevyhnutné práce, ako napríklad revízia zbierok či údržba umeleckých diel. Cestu k verejnosti si hľadajú prostredníctvom virtuálneho sveta a sociálnych sietí. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Len v minulom roku pribudlo do župných múzeí 7 654 nových zbierkových predmetov. Poškodené exponáty za prísnych hygienických opatrení opravujú reštaurátori, preparátori alebo konzervátori. Nezastavila sa ani odborná práca špecialistov na vedecko-výskumných úlohách. Tá do budúcna poslúži ako základ pre vytvorenie nových expozícií,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V krajských múzeách a galériách pracujú v súčasnosti aj na digitalizácii zbierok. V Galérii umelcov Spiša okrem digitalizácii vykonávajú aj ošetrenie sochárskej expozície v Záhrade umenia, ktorá teší návštevníkov už od roku 2002.

Aj knižnice sa pripravujú na návrat svojich čitateľov po karanténe. V rámci revízie knižničných fondov vyraďujú poškodené, opotrebované a zastarané knihy, prípadne opravujú tie, ktoré v knižnom fonde aj naďalej zostávajú. V minulom roku si mohli čitatelia v regionálnych knižniciach vybrať z takmer 570-tisíc knižných jednotiek. Jednotlivé knižnice v súčasnosti aktualizujú aj online katalógy kníh.

Zákaz konania hromadných podujatí spôsobil, že sa v tomto roku v tradičných termínoch neuskutočnia obľúbené krajské festivaly, ako sú Abovské folklórne slávnosti, Spišské folklórne slávnosti, Tokajský festival a ďalšie. Osvetové a kultúrne centrá pre nich spolu s partnermi hľadajú náhradné časy konania v druhej polovici roka.

„Budeme dúfať, že aj mnoho pripravovaných súťaží pre talentovaných ľudí z nášho kraja z oblasti výtvarnej tvorby, fotografie či filmu, ako sú Cineama, AMFO či Výtvarné spektrum Košického kraja a iné, sa nám podarí dokončiť v náhradných termínoch,“ dodala vedúca Odboru kultúry a cestovného ruchu KSK Jana Knežová.

Čas, keď sa osvetové zariadenia a kultúrne centrá nemôžu pravidelne venovať verejnosti využívajú aj na spracovanie databáz aktívnych a tvorivých ľudí, remeselníkov či folklórnych skupín v Košickom kraji. Svoju ponuku služieb inovujú pre všetky vekové kategórie návštevníkov. Divadlá v Košickom kraji okrem naštudovania nových predstavení využívajú postupne aj online kanály na sprístupnenie svojej tvorby.

Župné kultúrne organizácie okrem virtuálnych prehliadok pripravili pre svojich návštevníkov aj ďalšiu sériu online aktivít, a to prostredníctvom svojich webov, sociálnych sietí či cez Youtube.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#online kultúra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku