Platforma pre kultúrny a kreatívny priemysel bude diskutovať

Aktérov kultúrneho a kreatívneho priemyslu (KKP) z rôznych oblastí spája Platforma pre kultúrny a kreatívny priemysel. Ministerstvo kultúry ju založilo ako svoju pracovnú skupinu v auguste tohto roka. Nadväzuje v nej na dialóg, ktorý začalo s členmi dočasnej pracovnej skupiny na riešenie následkov vzniknutých šírením ochorenia COVID-19 na území SR v oblasti kultúry.

10.12.2020 17:03
Natália Milanová Foto:
Jednou z prvých aktivít platformy bude už začiatkom budúceho týždňa on-line diskusia o prístupe a spolupráci vybraných rezortov v oblasti podpory kultúrneho a kreatívneho priemyslu na Slovensku. Na fotografii je Ministerka kultúry Natália Milanová.
debata

Platforma poukáže konkrétnymi aktivitami na prínos KKP rôznym oblastiam života spoločnosti, od ekonomiky, cez zamestnanosť, kultúru, cestovný ruch až po životné prostredie. Vzhľadom na široké zameranie KKP sústredí sa aj na viaceré témy súvisiace s podporou a rozvojom kultúry a kreativity, podnikania a inovácií, na trvalo udržateľný rozvoj regiónov, vzdelávania (s dôrazom na umelecké vzdelávanie) a tiež na rozvoj v sociálnej oblasti a v ďalších sférach.

Zastúpenie v platforme majú odvetvia kultúrneho a kreatívneho priemyslu, a to: hudba, scénické, tanečné a vizuálne umenie, kultúrne dedičstvo a kultúrno-osvetová činnosť, ale i dizajn a súčasné remeslá, architektúra, reklama, audiovízia, literatúra, médiá, herný priemysel a prierezové odvetvia. Členstvo doposiaľ potvrdilo takmer 70 organizácii.

S ohľadom na rôznorodosť sú členovia rozdelení do štyroch podskupín: štátna správa a ďalšie orgány a inštitúcie štátnej správy; územná samospráva; výskumné a vzdelávacie inštitúcie; sektorové združenia a iné subjekty pôsobiace v rôznych odvetviach kultúrneho a kreatívneho priemyslu a jeho príbuzných odvetviach.

Jednou z prvých aktivít platformy bude už začiatkom budúceho týždňa on-line diskusia o prístupe a spolupráci vybraných rezortov v oblasti podpory kultúrneho a kreatívneho priemyslu na Slovensku. Cieľom diskusie je zlepšiť spoluprácu medzi ministerstvami v tejto oblasti a poukázať na to, aké prínosy pre ne má KKP. Ministerstvo kultúry chce diskusiou upozorniť, že KKP nie je možné chápať iba ako súčasť kultúry, jednu z kultúrnych politík. Naopak, prekračuje kompetencie ministerstva kultúry a týka sa viacerých politík, z ktorých každá má vlastné možnosti podpory.

Moderovaná diskusia sa uskutoční v utorok 15. decembra od 10. do 12. h. Záujemcovia si diskusiu pozrú naživo prostredníctvom sociálnej siete Facebook na profile Platformy pre kultúrny a kreatívny priemysel.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Ministerstvo kultúry #Natália Milanová