Trenčín bude Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2026

Titulom Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026 sa bude pýšiť Trenčín. Ministerstvo kultúry (MK) SR to oznámilo na základe rozhodnutia hodnotiacej komisie. Kandidatúru na titul EHMK 2026 ohlásilo osem slovenských miest, do finálového kola výberu postúpili tri z nich, a to Trenčín, Nitra a Žilina. Vo štvrtok 9. decembra a v piatok sa uskutočnili vypočutia finalistov, ktorí predstavovali svoje aktualizované a doplnené projekty.

13.12.2021 15:00
Trenčín Foto: ,
Trenčín ponesie titul Európske hlavné mesto kultúry 2026.
debata

Trenčín bude už druhým slovenským mestom s titulom EHMK, v roku 2013 ho získali Košice. Zároveň bude prostredníctvom projektu spojený s fínskym Oulu. Každý rok sa titul udeľuje dvojici alebo trojici európskych miest, v roku 2026 to bude jedno slovenské a jedno fínske mesto.

Predsedníčka medzinárodnej poroty Paulina Florjanowiczová pri vyhlásení víťazného mesta ocenila projekty všetkých troch finalistov. „Preukázali vysokú mieru profesionality i angažovanosti,“ zdôraznila. O víťazovi podľa jej slov porota rozhodla konsenzuálne.

"Projekt Európske hlavné mesto kultúry je ďalším článkom do mozaiky transformácie nášho mesta, ktorú sme začali pred jedenástimi rokmi. Titul nám dáva príležitosť plánované zmeny urýchliť a dokázať, že naše mesto aj región v sebe nosia obrovský potenciál stať sa modernými, otvorenými, európskymi,” vyjadril sa k čerstvému titulu primátor Trenčína Richard Rybníček. Mesto začne s realizáciou programu Trenčín Európske hlavné mesto kultúry 2026 od januára 2022.

Vedúci zastúpenia Európskej komisie v SR Ladislav Miko verí, že i mestá, ktoré titul nezískali, budú pokračovať vo svojich projektoch a využijú ich napríklad pri aktivitách súvisiacich s Európskym rokom mládeže 2022.

Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) ocenila snahu všetkých kandidujúcich miest. Zároveň pripomenula, že Trenčín čaká ešte veľa práce pri realizácii víťazného projektu. „Ministerstvo kultúry tomu bude maximálne nápomocné,“ uistila ministerka.

EHMK je jedným z najuznávanejších projektov Európskej únie. Hostiteľom sa môžu stať mestá EÚ, kandidátske krajiny aj potenciálni kandidáti na členstvo v EÚ a členovia Európskeho združenia voľného obchodu, ktorí sú zapojení do programu Kreatívna Európa.

Titul EHMK priniesol v minulosti mestám nové príležitosti rozvoja kultúrneho, spoločenského a ekonomického života. So získaním titulu je spojená aj finančná cena 1,5 milióna eur, ktorú získa víťazné mesto po naplnení svojho projektu.

Na rok 2021 v dôsledku pandémie neboli EHMK vyhlásené prvýkrát od začiatku projektu a v nastávajúcom roku 2022 budú mať titul litovský Kaunas, luxemburský Esch-sur-Alzette a srbský Nový Sad.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Trenčín #Európske hlavné mesto kultúry