Na Flaam prídu Sega Bodega, HMLTD, zaznie techno z Kyjeva aj slovenské objavy

Malé ihrisko pre veľké deti alebo dvojdňová bitka s letnou nudou. S týmito heslami predstavuje nitriansky festival Flaam svoj 9. ročník. Od 19. do 20. augusta sa na ňom pred obmedzeným počtom 1200 návštevníkov predstaví 25 interpretov z 8 krajín.

28.07.2022 10:00
HMLTD Foto:
Britskí HMLTD majú už dnes povesť kultovej kapely. Na Slovensku budú mať koncertnú premiéru.
debata

Hlavnými hviezdami budú britský producent Sega Bodega, anglická avantgard-punková pätica HMLTD či ukrajinská techno smršť Poly Chain. Doplní ich domáca špička na čele s RnB objavom Saulom či producentom FVLCRVM.

„Flaam je pre nás v tíme ihrisko, priestor na skúšanie, objavovanie a posúvanie, nástroj na porazenie nudy. A chceme, aby bol taký aj pre všetkých, ktorí naň chodia. Tento ročník je podľa mňa po všetkých stránkach šialený ale funkčný mix, ktorý dokonale vystihuje to, čo chceme robiť – od lineupu cez chystaný sprievodný program až po vizuálnu identitu. Nevieme sa začiatku festivalu a festivalových návštevníkov dočkať,” hovorí o 9. ročníku festivalu jeho šéfdramaturg Marián Tesák.

Tri najväčšie hviezdy tohtoročného Flaamu sú z európskych ostrovov – Veľkej Británie a Islandu. Prvou z nich je Sega Bodega, ktorý býva označovaný ako jeden z najinovatív­nejších britských hudobníkov súčasnosti. Producent, ktorý okrem svojich dvoch kritikmi uznávaných albumov spolupracoval so spektrom súčasných svetových hviezd od FKA Twigs či Oklou až po Shygirl, si na Slovensku zahrá po prvýkrát. „Je skvelé, že svoju slovenskú premiéru zažije práve na Flaame, podľa mňa sa k nám vďaka svojmu postoju a tvorbe hodí dokonale,” hovorí Tesák.

Slovenskú premiéru bude mať aj divoká britská avantgarda HMLTD. Pätica, ktorá má už dnes povesť kultovej kapely. začínala ako súčasť juholondýnskej scény spolu so Shame či Black Midi a zaujala vďaka energickým a divoko nepredvídateľným koncertom, ktoré predviedla po boku Nine Inch Nails alebo The Jesus and Mary Chain.

„Po HMLTD na Flaame túžime už vyše tri roky. Som presvedčený, že si získajú všetkých, ktorí o nich doteraz nepočuli,” dodáva Tesák. Tretím ostrovným článkom v programe Flaamu 2022 je islandská experimentálno-popová kapela Sykur, ktorej členovia napriek šialeným živým vystúpeniam, inovatívnemu prístupu k tanečnému popu, a pomerne nízkemu veku, sami seba označujú už za stálice islandskej hudobnej scény.

Tradične bude na Flaame silné zastúpenie elektronickej scény, keďže festival končí oba dni na svojom druhom pódiu až pri svitaní. Hlavnou tanečnou hviezdou je ukrajinská producentka Poly Chain, ktorú organizátori dotiahli v spolupráci s festivalom [fjúžn], s ktorým majú vzhľadom na vojnu v Ukrajine a čoraz dôležitejšie témy integrácie cudzincov na Slovensku, v pláne aj niekoľko ďalších aktivít.

Flaam sa už tradične uskutoční v nitrianskom... Foto: Miloš Štefanka
Flaam Flaam sa už tradične uskutoční v nitrianskom Hideparku.

Na Kriaky Stage sa predstaví tiež silná tvár poľskej elektronickej scény Monster, členka platformy Oramics, ktorá v Poľsku pomáha vytvárať lepšie prostredie pre ženy, nebinárnych a queer ľudí. Doplnia ich mexická producentka a djka LDY OSC, česká raverka New Magic Media či slovenské djské duo wnchnz & odm.

Program Flaamu je každoročne plný aj známych domácich tvárí či čerstvých objavov. Jedným z nich je spevák Saul, prezývaný aj slovenský The Weekend, ktorého debutový album Niekde v oblakoch so súčasným elektronickým zvukom s vplyvmi RnB zasiahol rovnako popovú ako aj alternatívnu slovenskú scénu. Piatkovú noc zas bude uzatvárať slovenský producent, multiinštrumen­talista a spevák FVLCRVM, aktuálny držiteľ ceny “Nahrávka roka” za EP Attentioncore v žánrovej kategórii Elektronická hudba v rámci Radio_Head Awards. So svojou novou audiovizuálnou šou príde aj Isama Zing, netypicky s dj setom sa zase predstaví jedna z domácich elektronických hviezd, Bulp.

Medzi čerstvé slovenské objavy organizátori radia trojicu silných ženských hudobníčok, ktoré sa na Flaame predstavia prvýkrát: Evu Sajanovú, frontwoman eklektických God and Eve, neo-soulovú divu Tamaru či tajomnú a nadčasovú Ninu Kohout, ktorej pieseň Moonlight označila ako Song Of The Day redakcia amerického rádia KEXP.

„Momentálne hrajú prvú ligu v mladej slovenskej hudbe najmä ženy a náš tohtoročný lineup to s nadšením reflektuje,” hovorí Tesák. Česko-slovenský lineup dopĺňa domáca trojka LUVVER, experimentálno-hiphopová pražská dvojica P/\ST, garážoví Small Town Life či alt-folkový pesničkár Zabiť Františka. Po roku sa na Flaam vrátia aj anti-punkové Marhule.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Flaam #God and Eve